Tegoroczny grudzień zapisze się jako jeden z cieplejszych w historii

Autor: www.twojapogoda.pl 27 grudnia 2016 15:08

Tegoroczny grudzień zapisze się jako jeden z cieplejszych w historii Coraz częściej zauważyć możemy przejawy wczesnej wiosny/ fot. shutterstock.com

Grudnie w ostatnich latach w naszym kraju coraz rzadziej przynoszą śnieg, są również coraz to cieplejsze. Mimo, że meteorologiczna zima zaczyna się 1 grudnia, a astronomiczna 21 grudnia, to jednak krajobrazy zabielają się na dłuższy czas dopiero w styczniu - podaje serwis Twojapogoda.pl.

Coraz częściej zauważyć możemy przejawy wczesnej wiosnyC, ponieważ kwitną kwiaty, zieleni się trawa, pojawiają się też owady. Bieżący grudzień jest już czwartym z rzędu z temperaturą powyżej normy. W skali ogólnokrajowej ubiegłoroczny grudzień okazał się tym najcieplejszym, przynajmniej od 1880 roku.

W Suwałkach, gdzie średnia wieloletnia (1971-2000) temperatura dla tegorocznego grudnia wynosi około minus 2 stopni, rzeczywista średnia tegorocznego grudnia sięga 2 stopni, ale na plus.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat pięciokrotnie grudzień przyniósł średnią na poziomie zera lub powyżej zera. Stało się to poza tym rokiem również w latach 2006, 2007, 2011, 2013 i 2015.

Najcieplejszym w historii grudniem pozostaje ten z 2006 roku, kiedy w Suwałkach średnia miesięczna wyniosła 3,6 stopnia, a więc była wyższa od normy o przeszło 5,5 stopnia.

Także w Warszawie obecny grudzień zapisze się jako jeden z cieplejszych. Średnia wynosi 1,5 stopnia wobec normy z wielolecia na poziomie minus 0,7 stopnia. Najcieplejszym grudniem pozostaje ten z 2015 roku, kiedy średnia wyniosła 4,8 stopnia, a to oznacza, że było aż o 5,5 stopnia cieplej niż powinno.

Bardzo podobnie jest w innych regionach naszego kraju. Na przykład we Wrocławiu średnia wynosi 1,5 stopnia i jest o cały stopień wyższa od normy.

Trzy rekordowo ciepłe grudnie, w 2006, 2011 i 2015 roku, występujące w odstępie tylko 10 lat wskazują na pewną tendencję, której zaczyna podlegać klimat, pod którego wpływem się znajdujemy. Grudnie coraz częściej przynoszą nam atlantyckie masy powietrza, są wilgotne i wietrzne. Jeśli pojawia się śnieg, to na krótko i w małych ilościach.

Więcej na www.twojapogoda.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM