Tegoroczne lato będzie bardzo suche

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 21 czerwca 2015 10:43

Tegoroczne lato będzie bardzo suche fot. shutterstock

Sezon letni będzie suchy i nawet opady burzowe nie będą w stanie poprawić sytuacji na polach i w lasach, bo choć będą chwilami ulewne, to jednak wyłącznie przelotne. Na większe opady trzeba będzie poczekać do jesieni. Szczególnie mokra ma być zima - podaje serwis twojapogoda.pl.

Po suchej pierwszej połowie roku, druga ma się zapisać bardziej deszczowo. Jednak opady nie nadejdą natychmiast. Będziemy musieli na nie poczekać przynajmniej do września.

Dla rolników oznacza to praktycznie cały sezon wegetacyjny pod znakiem posuchy, zwłaszcza w zachodnich, północnych i centralnych regionach naszego kraju. Szczególnie mokro będzie zimą, która najprawdopodobniej znów zapisze się bardzo łagodnie.

No cóż, Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się częstymi i znacznymi zmianami pogody. Czasem bywa bardzo sucho, innym razem wręcz przeciwnie. Musimy więc nauczyć gospodarować plonami w taki sposób, aby klęska urodzaju z jednego sezonu złagodziła skutki klęski nieurodzaju z następnego sezonu.

Przed nami coraz więcej suchych lat, które mogą mieć coraz poważniejszy wpływ na rolnictwo. W temacie gospodarowania zasobami wodnymi większych postępów nie poczyniliśmy, co może mieć opłakane skutki w bardzo suchych sezonach.

Uwagę na to zwracała ostatnio Unia Europejska, ale obecnie walczymy o odpowiednią ochronę przeciwpowodziową, zupełnie nie zwracając uwagi na długotrwałe susze, które mogą się okazać znacznie poważniejsze niż krótkotrwałe i ograniczone terytorialnie powodzie.

Czytaj więcej na www.twojapogoda.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM