Szkodniki i patogeny mogą kosztować rolnictwo 540 mld rocznie

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 19 maja 2017 16:02

Szkodniki i patogeny mogą kosztować rolnictwo 540 mld rocznie fot. shutterstock.com

Według raportu opublikowanego w 18 maja br. przez Royal Botanic Gardens w Londynie rozprzestrzenianie się szkodników i czynników chorobotwórczych, które uszkadzają rośliny może wkrótce kosztować światowe rolnictwo 540 mld rocznie - czytamy w Farmerze.

Tegoroczny raport „State of the World's Plants" miał na celu zapoznanie się z aktualną wiedzą na temat roślin na świecie. Opierając się na sukcesie zeszłorocznej edycji, w tym roku zbadano nie tylko na liczbę roślin, lecz także ich znaczenie i to, co sprawia, że niektóre z nich są bardziej odporne na zagrożenia zmianami klimatu, pożary i szkodniki. Raport wskazuje dodatkowo, że wzrost międzynarodowej wymiany handlowej i podróży spowodował rosnące zagrożenie dla światowej flory związane z przemieszczaniem się inwazyjnych szkodników i patogenów. Wymaga to od nas stosowania coraz większych środków bezpieczeństwa biologicznego. Gatunki introdukowane mogą skutecznie wyeliminować np. całe gatunki roślin z drzewostanu USA wciągu kilku dekad.

- Rośliny regulują i podtrzymują wszystkie aspekty naszego życia na Ziemi poczynając od powietrza, którym oddychamy poprzez nasze jedzenie, na lekach kończąc - powiedziała profesor Kathy Willis, dyrektor ds. Nauki RBG Kew.

W przygotowaniu raport uczestniczyło 128 naukowców z 12 krajów. Naukowcy zbadali również cechy, które określiły, które gatunki roślin poradzą sobie w świecie dotkniętym skutkami zmian klimatycznych. Z badań wynika, że rośliny o głębszych korzeniach i wyższej gęstości drewna są w stanie lepiej wytrzymać suszę, a grubsze liście i wyższe trawy mogą lepiej radzić sobie ze wzrostem temperatury. Co zaskakujące, odkryli, że zestaw" korzystnych "cech w zasadzie jest taki sam w lesie ze strefy umiarkowanej, jak na pustyni.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM