Szczyt aktywności kleszczy. Jak się bronić?

Autor: TVN24 19 czerwca 2017 14:26

Szczyt aktywności kleszczy. Jak się bronić? fot. pixabay.com

- Teraz jest szczyt sezonu, jeśli chodzi o kleszcze. Muszą się najeść zanim przyjdą wakacyjne upały. Pójdą spać, prześpią te upały i potem znowu będą bardzo aktywne. W lipcu i sierpniu mają spadek aktywności - mówi doktor Marta Supergan-Marwicz, doktor nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gość programu "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Co robić, gdy znajdziemy kleszcza: - Nie panikujemy. Wyjmujemy kleszcza. Łapiemy przy samej skórze, lekko łukowatym ruchem wyciągamy. Nie kręcimy w prawo lub w lewo, ponieważ na "ryjku" ma haki, które nie są prawo lub lewo skrętne - dodaje.

- Rana po wyjęciu kleszcza powinna zostać zdezynfekowana. Jak dodaje doktor, to co zostaje w skórze to zwykle jest fragment ryjka i nie jest on bardzo groźny. Skóra usunie go sama przez reakcję zapalną. Po prostu wtedy dezynfekujemy ranę częściej - mówi dr Supergan-Marwicz.

Jak ochronić przed kleszczami? - Ważny jest odpowiedni ubiór: kryte buty, długie spodnie do skarpetek. Warto spryskać się repelentem o stężeniu substancji czynnej, DEET, kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Najlepiej powyżej 20 procent. Wtedy działa przez trzy-cztery godziny. Można też zaimpregnować ubranie permetryną.

Więcej w TVN24.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM