Synoptycy zapowiadają pierwsze wiosenne burze

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 29 marca 2016 11:02

Synoptycy zapowiadają pierwsze wiosenne burze We wtorek nad Polską spodziewane są pierwsze tej wiosny burze, które otworzą półroczny sezon na te zjawiska/ fot. shutterstock

We wtorek nad Polską spodziewane są pierwsze tej wiosny burze, które otworzą półroczny sezon na te zjawiska. Nad którymi regionami naszego kraju należy się ich spodziewać, w jakich godzinach i czy będą one gwałtowne? - czytamy w serwisie twojapogoda.pl.

Z zachodu na wschód kraju wędrować będzie najpierw ciepły, a zaraz za nim chłodny front atmosferyczny. Na tym drugim w niestabilnej masie powietrza polarno-morskiego zaczną się piętrzyć chmury burzowe. Powinni ich wypatrywać mieszkańcy północnej połowy naszego kraju.

Początkowo będą to kłębiaste cumulusy, nazywane czasem barankami. Jednak z biegiem godzin znacznie one powiększą swe rozmiary, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Ich wierzchołki sięgną wysokości powyżej 8 kilometrów i zaczną już od godzin przedpołudniowych aż po wieczór przynosić przelotne, ale chwilami intensywne deszcze, z drobnym gradem, porywistym wiatrem i piorunami.

Podczas burz w ciągu jednej godziny może spaść do 15 mm deszczu, grad może mieć średnicę do 1 cm, a wiatr w porywach dochodzić do 85 km/h. Opadów spodziewamy się w całym kraju, a to oznacza, że częściej niż w poprzednich dniach będzie się chmurzyć. Temperatura będzie dość zróżnicowana i wyniesie od 9 stopni na północnym zachodzie do 15 stopni na południu i wschodzie.

Więcej na twojapogoda.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM