Susza wciąż jest dużym zagrożeniem dla upraw warzyw i owoców

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 23 czerwca 2015 12:10

Susza wciąż jest dużym zagrożeniem dla upraw warzyw i owoców www.shutterstock.com

- Na terenie naszego kraju wciąż występuje bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów dla roślin uprawnych – informuje w najnowszym raporcie prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.

To już trzeci raport przygotowany przez IUNG. W pierwszym, dość kontrowersyjnym dla rolników, nie stwierdzono problemu z suszą, ale już w kolejnym – owszem.

- W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2015 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są ujemne na całym obszarze Polski – podał Instytut.

Problem występuje dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

- W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie suszą rolniczą notowane jest wśród upraw: zbóż jarych i roślin strączkowych. Największe jednak zagrożenie suszą w Polsce występuje dla zbóż jarych. Susza dla tej uprawy występuje na glebach: I kategorii (gleby bardzo lekkie); grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty. II kategorii (gleby lekkie), grupa granulometryczna: piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek gliniasty mocny pylasty – podaje IUNG.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI