Susza nadal zagraża uprawom

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 17 lipca 2015 15:39

Susza nadal zagraża uprawom Susza nadal stanowi duże zagrożenie dla upraw; fot. shutterstock

Pogarsza się sytuacja związana z suszą w środkowej, środkowo-zachodniej i środkowo-północnej części Polski. W wielu miejscowościach większego deszczu nie widziano od tygodni, wysychają pola i rzeki, rolnicy są załamani - podaje twojapogoda.pl.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w swoim piątym raporcie dla okresu od 11 maja do 10 lipca stwierdza zagrożenie suszą rolniczą w 806 gminach w dziewięciu województwach. To aż czterokrotnie więcej gmin niż w poprzedniej dekadzie.

Zagrożenie suszą rolniczą dla krzewów owocowych występuje na glebach I kategorii. Susza dla tych upraw występuje w czterech województwach w 110 gminach (w 3,6% gmin kraju) na 0,8 % gruntów ornych.

Zagrożenie suszą rolniczą dla warzyw gruntowych występuje na glebach I kategorii. Susza dla tych upraw występuje w jednym województwie w 5 gminach (w 0,2% gmin kraju) na 0,002 % gruntów ornych.

Sytuację w nadchodzących dniach będą pogarszać wysokie temperatury. Opady pojawiać się będą przelotnie, choć mogą być intensywne. Nie poprawią jednak znacząco sytuacji, ponieważ obecnie roślinności potrzebne są długotrwałe opady o umiarkowanym natężeniu. Niestety, tego spodziewać się w najbliższym czasie nie możemy.

Czytaj więcej w serwisie twojapogoda.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM