Susza może znacząco wpłynąć na wolumen tegorocznych zbiorów

Autor: www.nowosci.com.pl/www.sadyogrody.pl 21 lipca 2015 10:08

Susza może znacząco wpłynąć na wolumen tegorocznych zbiorów Susza może wpłynąć na wielkość zbiorów owoców; fot. shutterstock

W ubiegłym sezonie urodzaj jabłek przeszedł najśmielsze oczekiwania. Produkcja tych owoców przekroczyła w Polsce 3,5 miliona ton! W tym roku zarówno zbiory jabłek, jak i pozostałych owoców zapowiadają się jednak mniej obfite - podaje Dziennik Toruński.

Na rynku w czerwcu pojawiły się wczesne czereśnie. Zbiór tych owoców będzie trwał do końca lipca, jednak już teraz sadownicy z niepokojem patrzą na drzewa i szacują przyszłe zbiory. Mimo że wczesną wiosną zapowiadał się wysyp owoców, bo zima była łagodna, w maju nie było groźnych dla sadów przymrozków, a drzewa obsypane były kwieciem, to teraz czereśnie zrzucają zawiązki. Powodem jest susza.

Mimo że większość sadowników nawadnia plantacje, to to nie wystarcza, by uzupełnić braki wody. Młode drzewka owocowe z braku wody usychają, starsze ratują się zrzucaniem zawiązków. Coraz częściej przechodzą letnie nawałnice, huragany i wieją silne wiatry, które też negatywnie wpływają na wysokość plonów, bo strząsają z drzew zawiązki owoców.

Czytaj więcej w Dzienniku Toruńskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM