Sawicki: Pszczół w Polsce jest więcej niż rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 29 lipca 2015 15:20

Sawicki: Pszczół w Polsce jest więcej niż rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ fot. PTWP

- Pszczoły są ważniejsze dla człowieka niż człowiek dla pszczół. Mimo corocznych wiosennych apeli, że pszczoły źle przezimowały, że niszczą je choroby, pszczoły w Polsce nie zginą i mają się dobrze. W 2006 r. w Polsce było 1,09 mln rodzin pszczelich a w 2013 r. było już ich 1,39  mln. To więcej niż rodzin rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie – mówił Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas konferencji prasowej.

Wielkość produkcji miodu na przestrzeni ostatnich 10 lat uległa znacznym wahaniom. - W 2014 roku pszczoły w Polsce wyprodukowały 14 tys. ton miodu, ale w rekordowym 2011 roku było to 23 tys. ton – zaznaczył minister podczas konferencji prasowej.

W Polsce w dalszym ciągu odnotowuje się nadwyżkę importu miodu nad eksportem. - Polska jest dużym importerem miodu pszczelego, tak jak większość państw Unii Europejskiej. Największe ilości miodu trafiają do Polski z Ukrainy i Chin – podkreślał Sawicki.

- Chciałbym aby pszczoły były z jednej strony biznesem, zaś z drugiej żeby było to hobby. Ważne aby było to zajęcie dające satysfakcję pszczelarzowi, zarówno w sferze dochodów jak i z współuczestnictwa w kształtowaniu środowiska naturalnego – apelował Sawicki. 

Aktualnie w Polsce realizowany jest Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa na sezony 2013/14; 2014/15; 2015/16.  Środki finansowe przeznaczone na realizację zadań zaplanowanych w Programie, to 16,6 mln euro (50 proc. - środki Wspólnoty, 50 proc. - środki z budżetu krajowego) a w stosunku do realizowanego programu pszczelarskiego na lata 2010/11-2012/13 (15,1 mln euro), budżet wzrósł o 10 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM