Rozpoczyna się trzeci suchy rok. Na polach brakuje wody

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 16 maja 2016 16:08

Rozpoczyna się trzeci suchy rok. Na polach brakuje wody Już w kilkunastu województwach gleba jest wyschnięta na głębokość kilkudziesięciu centymetrów / fot. shutterstock

Niedostatek opadów coraz poważniej zagląda w oczy rolnikom. Już w kilkunastu województwach gleba jest wyschnięta na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Rozpoczyna się tym samym trzeci suchy rok - informuje serwis twojapogoda.pl.

Najbardziej sucho jest w województwach zachodnich, północnych i centralnych. Tam stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym w warstwie od 7 do 28 cm spadł poniżej 30 procent, a więc można już mówić o suszy glebowej.

Najmniejszy deficyt wody w glebie mamy w regionach wschodnich i południowych kraju, a zwłaszcza w południowej części Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Tam nasycenie gleby sięga 100 procent. 

Prognozy w perspektywie następnego tygodnia są obiecujące, ponieważ wskazują na większe niż dotychczas sumy opadów, szczególnie w północnej połowie Polski. Również końcówka maja miałaby przynosić obfite deszcze, tym razem we wschodniej połowie kraju.

Więcej w serwisie twojapogoda.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM