Rolnicy lubią "zmiany". Doceniają osiągnięcia nauki dla swojej pracy

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 14 września 2015 15:05

– Pojęcie „zmiany” to dla 92 proc. Polaków potrzeba, a nie przymus. Rolnicy prezentują pozytywne nastawienie emocjonalne do zmian. Takie wnioski wynikają z badania opinii społecznej ,,Barometru Bayer”, w którym m.in. analizowano stosunek Polaków do zmiany codziennych przyzwyczajeń, warunków życiowych, rozwoju intelektualno-zawodowego, oraz nauki obsługi nowych urządzeń.

Jak wynika z badania opinii społecznej rolnicy nieco częściej deklarują zamiłowanie do nowości (68 proc. rolników względem 62 proc. ogółu respondentów), doceniają odmienne poglądy (67 wobec 59 proc.), lubią zmiany w życiu (53 do 46 proc.).

Polacy najczęściej dokonują zmian na rzecz zdrowia (wykonują badania profilaktyczne, przechodzą na dietę) – co deklaruje 3 na 4 respondentów. Kolejne zmiany, wprowadzane w życiu, to obsługa nowych urządzeń czy aplikacji (69 proc.) oraz zmiana przyzwyczajeń - sposobów wykonywania codziennych czynności czy spędzania wolnego czasu (67 proc.). Deklaracje rolników nie odbiegają od tych wyników.

Rolnicy częściej niż inni respondenci deklarują stosowanie w codziennej pracy efektów aktualnych badań (rolnicy 48 proc., średnia 42 proc.). Częściej też doceniają znaczenie najnowszych technologii dla jakości kontaktów społecznych (50 proc. wobec 39 proc.).

Jednocześnie, podobnie jak cała grupa badanych, rolnicy wskazują, że to ważne, aby przez całe życie uczyć się czegoś nowego (81 proc. przy średniej 85 proc.), a nauka to wybór, nie konieczność (dla 65 proc. ogółu i 67 proc. rolników). Polacy lubią się uczyć: dla blisko 90 proc. respondentów i 82 proc. rolników to ogromna satysfakcja i duża wartość.

- Blisko 80 proc. Polaków uważa, że nauka gwarantuje jakość życia. Świadczy to o ogromnej świadomości znaczenia nauki dla codziennego życia – zwłaszcza w połączeniu z otwartością na zmiany i ciągłym zdobywaniem wiedzy – komentuje wyniki Christophe Dumont, Prezes Bayer Sp. z o.o. 

Zdaniem prof. Andrzeja Lenarta wyniki ,,Barometru Bayer” są bardzo ważne, a wręcz przełomowe. – Burzą one spotykane w codziennym obiegu i w dyskusji społecznej opinie o postawie zachowawczej polskich rolników. Wręcz odwrotnie, potwierdzają one wyniki z innych opracowań o nowoczesnym, innowacyjnym i kreatywnym w swojej działalności rolniku – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM