Rolnictwo miejskie - chwilowa moda czy niedaleka przyszłość?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 11 stycznia 2017 14:01

Rolnictwo miejskie - chwilowa moda czy niedaleka przyszłość?

Nasila się migracja ze wsi do miast, postępuje urbanizacja, wzrasta liczba ludności, a co za tym idzie potrzeba wzmożonej produkcji żywności, a przy tym kurczą się zapasy gruntów rolnych. Wszystko to sprawia, że coraz częściej mówi się o potrzebie większej niezależności miast od wsi i nastawienia na choćby częściową produkcję lokalną. Czy rolnictwo miejskie to pieśń przyszłości czy całkiem nieodległa i pociągająca wizja dla mieszkańców aglomeracji? - pyta serwis Farmer.pl.

Propagatorzy rolnictwa miejskiego chcieliby zmienić tradycyjny obraz i przekonują, że nowy typ uprawy jest odpowiedzią na wyzwania XXI w. w zakresie produkcji żywności. Ruch nastawiony jest na produkcję żywności w miastach, blisko odbiorców, co minimalizowałoby koszty transportu, logistyki i przechowywania. W uprawie miejskiej wedle idei wdrażane będą zasady produkcji ekologicznej, a więc wyeliminowane zostaną chemiczne środki ochrony roślin oraz nawozy sztuczne, natomiast kompostowane będą resztki roślinne i odpady biologiczne.

Głównym celem rolnictwa miejskiego jest stworzenie modelu dającego plony najwyższej jakości przy zapewnieniu maksymalnej ochrony środowiska naturalnego oraz zapewnieniu lokalnej społeczności dostępu do gospodarstw miejskich. Miejskie rolnictwo, jak przekonują jego propagatorzy, oprócz tradycyjnych podstawowych działań związanych z produkcją, przetwarzaniem, marketingiem, dystrybucją i konsumpcją, dostarcza również wielu innych korzyści. Należą do nich: możliwość rekreacji i wypoczynku wśród zieleni, nowe ukształtowanie krajobrazu, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej w miastach, a także zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i nawiązanie bliższych więzi sąsiedzkich. Rolnictwo tego typu w założeniu obejmuje przy tym nie tylko produkcję roślinną, lecz także hodowlę zwierząt, pszczelarstwo i ogrodnictwo.

Czytaj więcej na Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM