Producent ketchupu przeciwko imperium Solorza-Żaka?

Autor: biztok.pl / media 03 stycznia 2015 12:17

Producent ketchupu przeciwko imperium Solorza-Żaka? fot. shutterstock.com

Czy spółka z imperium Zygmunta Solorza-Żaka otworzy w Wielkopolsce kopalnię odkrywkową węgla brunatnego? Sprzymierzeńcem lokalnych społeczności niespodziewanie został... Heinz - pisze serwis biztok.pl.

Po jednej stronie sporu kilka tysięcy osób, głównie mieszkańcy gmin Krobia, Miejska Górka i Poniec (woj. wielkopolskie). Po drugiej - firma PAK Górnictwo, jedna ze spółek należących do Zespołu Elektrowni PAK (to własność jednego z najbogatszych Polaków, Solorza-Żaka). Firma na razie tylko wierci i bada, jakie w tym rejonie są złoża węgla brunatnego. 

Mieszkańcy protestują od kilku lat i to dość czynnie - m.in. zdewastowali samochody i sprzęt należący do spółki. Ale zapowiadają, że nie ruszą się stąd ani na krok. Co ciekawe, temat trafił właśnie na łamy brytyjskiego "Guardiana".

Kampania protestacyjna ma sojuszników w postaci tak znanych koncernów jak Heinz, który w regionie ma swój zakład produkcyjny - w Pudliszkach.

Heinz w tym momencie korzysta na uprawach pomidorów, zielonego groszku, kukurydzy i buraków cukrowych, które skupuje od okolicznych rolników i przetwarza m.in. na keczup. Mniej więcej jedną czwartą produkcji wysyła na eksport, głównie do Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciele fabryki w Pudliszkach martwią się, że kopalnie źle wpłynie na wizerunek regionu (dziś uważany za "zielony"), a co za tym idzie na sprzedaż.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM