Pozostałości neonikotynoidów obecne w miodzie

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 10 października 2017 13:01

Pozostałości neonikotynoidów obecne w miodzie fot. shutterstock.com

- Nowe badanie opublikowane w magazynie Science wskazuje, że w próbkach miodu z całego świata znaleziono pozostałości środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. Obecność tych substancji stwierdzono w 75 proc. próbek ze świata - z czego w 79 proc. próbek z Europy - a w wielu z nich stwierdzono więcej niż jedną substancję – podaje Greenpeace.

Okazuje się, że podczas badania przetestowano 200 próbek z całego świata. W 75 proc. z nich stwierdzono pozostałości najczęściej wykorzystywanych w rolnictwie neonikotynoidów: acetamipryd, klotianidynę, imidaklopryd, tiaklopryd czy tiametoksam. 45 proc. próbek zawierało dwa lub trzy neonikotynoidy, a w 10 proc. pobranych do badania prób znaleziono nawet 4 lub 5 pestycydów.

Zanieczyszczone pestycydami było 86 proc. próbek z Ameryki Północnej, 80 proc. próbek pobranych w Azji i 79 proc. próbek pochodzących z Europy. Najczęściej wykrywanym pestycydem był imidaklopryd - jego pozostałości stwierdzono w ponad połowie badanych próbek.

- Skala zanieczyszczeń jest porażająca. Dosadnie wskazuje, jak wielkim zagrożeniem dla pszczół są praktyki rolnicze oparte na wykorzystaniu toksycznych dla pszczół syntetycznych pestycydów. Neonikotynoidy są najpopularniejszymi obecnie pestycydami mimo tego, że badania naukowe dowiodły ich ogromnej szkodliwości dla owadów zapylających. Dane z krajów Unii Europejskiej pokazują, że mimo tego, że wprowadzono częściowy zakaz stosowania ich na roślinach atrakcyjnych dla pszczół miodnych, są tak powszechne, że znajdują się nawet w miodzie. Oznacza to, że obecny - jedynie częściowy - zakaz nie gwarantuje, że to, czym żywią się owady zapylające, jest dla nich bezpieczne. Warto przy tym wspomnieć, że pestycydy w mieszaninach wzmacniają swoje oddziaływanie toksyczne, dzięki tzw. efektowi synergistycznemu - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM