Polscy sadownicy spotkali się w gospodarstwie szkółkarskim w Żdżarach (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 25 sierpnia 2015 11:16

Sadownicy z całej Polski 23 sierpnia wzięli udział w corocznym spotkaniu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, które odbyło się w Gospodarstwie Szkółkarskim Andrzeja i Szymona Nowakowskich w Żdżarach. Uczestnicy zapoznali się z sytuacją na rynku europejskim, problematyką zbytu jabłek i perspektywami dla branży w najbliższych miesiącach. Licznie przybyli goście mieli unikalną możliwość zwiedzania szkółek prowadzonych przez Nowakowskich oraz sadu doświadczalnego grupy hodowlanej AJ!APPLE.

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zaprosiło na spotkanie zrzeszony członków i czołowych przedstawicieli polskiej branży sadowniczej. Gospodarzami wydarzenia byli Andrzej i Szymon Nowakowscy, właściciele Gospodarstwa Szkółkarskiego w Żdżarach oraz firma DITTA-SERIA.

Andrzej i Szymon Nowakowscy opowiedzieli gościom o historii gospodarstwa, swojej pasji do szkółkarstwa, a następnie przedstawili obecny profil działalności.

Na 80 hektarach gruntów własnych i 30 hektarach gruntów dzierżawionych produkuje kwalifikowany materiał szkółkarski, w 100 proc. wolny od chorób wirusowych. Powierzchnia szkółek drzew owocowych wynosi 40 ha, podkładek wegetatywnych 10 ha, sadu zraźnikowego 4 ha. Ważnym elementem jest 3-hektarowy sad produkcyjno-pomologiczny.

Głównym produktem Nowakowskich są drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką (knip-boom). Całość produkcji w gospodarstwie jest nawadniana, dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym, maszynowym, magazynowym oraz przechowalniczym, mieszczącym jednocześnie 400 tysięcy drzewek, 2 milionów podkładek i 800 tysięcy podkładek szczepionych i ze śpiącym oczkiem.

W części merytorycznej wydarzenia, prof. Makosz zaprezentował sytuację na europejskim rynku jabłek. Podkreślając, że Polska jest jedynym krajem, w którym wciąż wzrasta powierzchnia sadów i produkcja jabłek, profesor przedstawił prognozy dotyczące cen skupu owoców deserowych i przemysłowych, a także kierunki eksportu jabłek i wymogi poszczególnych rynków. Mówił także o perspektywach dla producentów jabłek przemysłowych w najbliższych miesiącach. O problemach w zbycie jabłek w dużych korporacjach w dynamicznym wystąpieniu opowiedzieli Waldemar Żółcik z Unii Owocowej i Zbigniew Chołyk z LubApple.

Ponieważ Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem ilości produkcji sadowniczej, kolejnym krokiem jest zwiększanie zyskowności. Wśród rekomendowanych sposobów znalazły się: współpraca grup producenckich, integrowana produkcja owoców, brak pozostałości środków ochrony roślin, stosowanie określonych opakowań oraz wysokie standardy transportu.

Kłopoty, jakie napotykają w zbycie niezrzeszeni producenci, przedstawił Janusz Gabrysiak, który oprócz produkcji prowadzi skup i eksport owoców Z jego perspektywy problemem nie jest ilość produkcji owocowej w Polsce, ale jej odpowiednia jakość, która spełni wymagania dużych odbiorców.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM