Polacy wciąż spożywają zbyt mało owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 26 lipca 2015 10:55

Polacy wciąż spożywają zbyt mało owoców i warzyw Polacy spożywają za mało owoców i warzyw/ fot. shutterstock.com

Z danych GUS za 2014 rok wynika, że Polacy spożywają nieco więcej owoców i warzyw niż w poprzednich latach, jednak badania przeprowadzone przez instytut badawczy Millward Braun dowodzą, że w diecie Polaków jest ich wciąż zbyt mało.

W ubiegłym roku spożycie owoców wyniosło 3,59 kg (wobec 3,43 kg w 2013 r.), zaś warzyw 8,99 kg (wobec 8,97 kg w 2013 r.).

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia minimalne dzienne zapotrzebowanie na owoce i warzywa wynosi 400 g, które najlepiej podzielić na 5 porcji. Niestety, tylko 10 proc. Polaków spożywa zalecane 4-5 porcji owoców, a 7 proc. – warzyw. 2-3 porcji warzyw spożywa 40 proc. Polaków, natomiast owoców – 44 proc.

Głównym winowajcą znikomego spożycia warzyw i owoców przez Polaków jest brak czasu. Pełnowartościowe posiłki zastępowane są szybkimi, powszechnie dostępnymi, gotowymi przekąskami. Polacy nie zdają sobie sprawy, że wartościowe produkty są równie łatwo dostępne. Takimi produktami są soki i musy, które posiadają takie same właściwości jak owoce i warzywa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM