Polacy jedzą coraz mniej owoców i warzyw

Autor: FAMMU/FAPA na podstawie: www.tygodnik–rolniczy.pl 24 marca 2015 06:39

Polacy jedzą coraz mniej owoców i warzyw fot. shutterstock

W ostatnich latach przestało rosnąć, a wręcz zaczyna spadać w Polsce spożycie warzyw i owoców. W przypadku polskich, prawidłowych nawyków żywieniowych jest jeszcze wiele do zrobienia – nadal zbyt mało jemy warzyw i owoców, a za dużo spożywamy soli, tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych - informuje FAMMU/FAPA na podstawie: www.tygodnik–rolniczy.pl.

W latach 2002-2012 spożycie owoców w Polsce zmniejszyło się z 4 do 3,4 kg miesięcznie, a warzyw liczonych wraz z ziemniakami z 13 do 9 kg.

Konsumpcja warzyw bez ziemniaków spadła z 5,5 do 5 kg. Podobna sytuacja ma się również z sokami, których spożycie również spada. Według danych GUS, przeciętny Polak spożył w 2006 roku 1,1 litrów soków owocowych miesięcznie, a w 2013 już tylko 0,86 litra.

Rocznie każdy z nas spożywa średnio 10,3 litrów soków owocowych, czyli poniżej 30 ml dziennie. Dla porównania Finowie i Norwegowie wypijają ich rocznie prawie trzykrotnie więcej - około 30 litrów. Równie źle wypada porównanie konsumpcji warzyw i owoców - dzienne spożycie świeżych warzyw i owoców (nie licząc ziemniaków i soków) nieznacznie przekracza u nas 250 g, podczas gdy w średnia w Europie przekracza 600 g. Nawet po wliczeniu ziemniaków i przetworów owocowo-warzywnych spożycie warzyw i owoców w Polsce ledwie sięga 440 g dziennie.

Zdaniem specjalistów ds. żywienia, owoce i warzywa musimy spożywać w największych ilościach i jak najczęściej w ciągu dnia, najlepiej przy każdym posiłku. Spożywanie od 1 do 3 porcji tych produktów zmniejsza ryzyko nowotworu, zawału serca i udaru mózgu o 14 proc. Od 5 do 7 porcji warzyw i owoców obniża je o 36 proc. a ponad 7 porcji – o 42 proc. przy czym za jedną porcję uznaje się produkty o wadze 80-100 g czyli może to być jabłko średniej wielkości, banan, duża mandarynka albo 7 truskawek lub 5 śliwek.

Według Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, aż 62 proc. Polaków nie spożywa codziennie warzyw i owoców, a jedynie 2 proc. sięga po nie codziennie i zgodnie z zaleceniami, czyli co najmniej 400 g dziennie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM