Polacy coraz chętniej zakładają winnice

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 15 kwietnia 2015 15:31

Polacy coraz chętniej zakładają winnice fot. shutterstock.com

W naszym kraju od kilku lat zyskuje na popularności posiadanie własnych piwniczek z winami i własnych małych winnic. To efekt stale rosnącego spożycia wina w Polsce, wzrostu zainteresowania produktami lokalnymi i regionalnymi oraz coraz większej rzeszy pasjonatów i miłośników tego trunku - podaje www.portalspozywczy.pl.

Często to właśnie możliwość uzyskania własnego, unikalnego w skali Polski produktu oraz pragnienie stworzenia winiarskiego biznesu są silnymi bodźcami do zakładania własnej uprawy.

Winnice to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie w regionie basenu Morza Śródziemnego. Ze względu na możliwe zmiany klimatyczne i rosnącą popularność winiarstwa również Polska ma szansę powrócić do grona krajów słynących z produkcji wybornych win.

- Im dłużej zajmujemy się danym zagadnieniem, tym staje się nam ono bliższe i tym więcej o nim wiemy – mówi Jacek Jantoń, prezes Grupy Jantoń, producenta i dystrybutora alkoholi, a także właściciel winnicy.

Trzeba jednak pamiętać, że produkcja wina w Polsce wymaga dużych inwestycji, fachowej wiedzy oraz cierpliwości, ponieważ od zasadzenia winorośli do zebrania pierwszych plonów mijają przynajmniej trzy sezony. Na prawdziwe zyski z winnicy mogą liczyć dopiero dzieci i wnuki założycieli. To zdecydowanie inwestycja pokoleniowa.

Dodatkowo w Polsce istnieje wiele ograniczeń prawnych i administracyjnych, które utrudniają prowadzenie własnej winnicy. Rekordziści musieli otrzymać po kilkadziesiąt licencji i pozwoleń na produkcję, a potem kolejne na sprzedaż własnego wina.

Do tego dochodzi jeszcze nadzór akcyzowy oraz wszelkie ograniczenia związane z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Trzeba przygotować się także na możliwość częstych inspekcji urzędników.

Winnica Jacka Jantonia powstała w roku 2013, natomiast firma Jantoń rozpoczęła import win gronowych do Polski szesnaście lat wcześniej.

Zakładanie winnic staje się w Polsce coraz bardziej modne i popularne.  Posiadanie swojej własnej winnicy jest prestiżowe i nobilitujące. Jednak nie mamy co liczyć na to, aby produkcja win z rodzimych winnic weszła w skład naszych flagowych produktów narodowych.

Wpływ na to ma klimat, który według prognoz ma się stopniowo ocieplać, niestety na dzień dzisiejszy jest jeszcze na tyle niesprzyjający, że nasze wina nie mogą być konkurencyjne dla win włoskich czy francuskich.

Firma Jantoń jest członkiem Polskiej Rady Winiarstwa i producentem takich marek jak: Kadarka Prestige, Celebro, Aronica, Zbójeckie Grzane czy też Cydr Dobroński.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM