Podlaskie: Rozpoczął się festiwal "Z wiejskiego podwórza"

Autor: PAP 21 lipca 2017 15:01

Koncert Dla Puszczy, podczas którego wystąpią artyści z Polski i zagranicy, warsztaty kuchni białoruskiej i ukraińskiej, wystawy i spotkania z pisarzami - odbędą się podczas festiwalu "Z wiejskiego podwórza", który rozpoczął się w piątek w Czeremsze.

Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" potrwa do niedzieli w Czeremsze, miejscowości położonej tuż przy granicy z Białorusią. To 22. edycja imprezy.

Ideą festiwalu jest pokazywanie i przybliżanie miejscowej społeczności innych kultur. To też okazja do poznania, czym jest i jak różny jest folk. Impreza - jak mówią organizatorzy - "ma zbliżać ludzi, uczyć ich otwartości i tolerancji".

Festiwal rozpoczął się w południe konferencją naukową "Kultura a religia - obrzędy, rytuały, konflikty".

Natomiast wieczorne wydarzenia otworzy wernisaż wystawy fotograficznej "To, co nie umiera, nie żyje". To fotografie z miejskich i wiejskich pogrzebów z lat 30. i 40. XX wieku, portrety żałobników, obrazy przemijania wykonane prze dwóch podlaskich fotografów - Bolesława Augustisa i Jana Siwickiego.

Na plenerowej scenie przez trzy dni występować będą artyści z różnych zakątków świata, którzy w swojej twórczości nawiązują do tradycji ludowej i ją interpretują.

W piątek w ramach "Koncertu Dla Puszczy" wystąpi m.in. znany już festiwalowej publicznośći albańsko-brytyjski kolektyw Fanfara Tirana Meets Transglobal Underground, węgierska grupa Aurevoir i gospodarz festiwalu - zespół Czeremszynę.

W kolejnych dniach będzie można usłyszeć Kapelę ze Wsi Warszawa, argentyńską formację La Fanfarria del Capitan a także harmonijkarzy, którzy przyjadą na IV Przegląd Muzykujących Harmonijkarzy Ustnych.

Oprócz koncertów zaplanowano liczne warsztaty kuchni i tańców m.in. białoruskich i ukraińskich, wyplatania ze słomy czy harmonijkowe. Odbędą się też spotkania z pisarzami: Adamem Wajrakiem, autorem książek "Wilki" i "Lolek", oraz Anetą Prymaką- Oniszk, autorką reportażu ""Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy". Będzie można też zobaczyć film "Papusza" oraz spektakl plenerowy "Marzyciele" Teatru Delikates. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI