Podlaskie: 4 mln zł na modernizację Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Autor: PAP 19 października 2016 15:35

Reaktywacja wystawy o historii rolnictwa, remont zabytkowych zabudowań, a także wymiana ścieżek na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) będzie możliwa dzięki unijnemu wsparciu. Placówka na ten cel otrzymała prawie 4 mln zł dofinansowania.

Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka mieści się w zespole pałacowo-parkowym, który jest dawną siedzibą rodu Starzeńskich; podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Placówka na swój projekt "Restauracja obiektów zespołu pałacowo-parkowego wraz z konserwacją muzealiów" wartego ponad 7,8 mln zł, otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 3,9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W środę władze muzeum podpisały umowę na ten cel z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego.

Jak powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak, to jeden z największych projektów realizowanych przez muzeum, który przewiduje działania inwestycyjne i merytoryczne.

Jednym z najważniejszych będzie reaktywowanie najistotniejszej - zdaniem dyrektorki - wystawy w muzeum dotyczącej historii rolnictwa. Będzie ona prezentowana w zabytkowych pawilonach, które w ramach projektu przejdą gruntowny remont. Łapiak powiedziała, że wystawa będzie interaktywna, a oprócz muzealiów będą wykorzystane na niej tematyczne zdjęcia i filmy. Będzie też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ma zostać otwarta jesienią przyszłego roku.

Na dziewięciu zabytkowych drewnianych budynkach wymienione zostaną słomiane dachy. Łapiak mówiła, że to dość istotny remont, a dotyczący największych gabarytowo zabudowań. Dodała, że w poprzednich latach udawało się wymienić dachy jedynie na pojedynczych budynkach.

Dodatkowo odnowione mają zostać mniejsze zabudowania jak zabytkowa piwnica, która pełniła funkcję chłodni czy studnia. Odnowiona zostanie też brama wjazdowa.

W ramach projektu wymienione zostaną również nawierzchnie ścieżek na terenie całego zespołu pałacowo-parkowego. Łapiak powiedziała, że będzie to najdroższa część projektu, a chodzi o wymianę bitumicznych nawierzchni na zabytkową kostkę w części parkowej oraz na nawierzchnię żwirową wokół zabudowań.

Wszystkie prace - zgodnie z harmonogramem - mają zakończyć się do końca 2018 roku.

W zbiorach Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka jest ponad 27,5 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.

W skansenie muzeum prezentowanych jest ponad 40 obiektów drewnianego budownictwa wiejskiego, od XVIII wieku do połowy XX w. Wśród nich - młyn wodny z połowy XIX wieku oraz zabytkowa drewniana szkoła ze wsi Winna Chroły. Można też zobaczyć dwór ziemiański z 1858 roku, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, które gromadzi około 2 tys. pisanek z całego świata.

W dawnych stajniach działa jedyne w kraju Muzeum Weterynarii, które gromadzi pamiątki związane z historią lecznictwa zwierząt w Polsce. Chlubą skansenu jest ekspozycja ziół z rejestru patrona muzeum ks. Kluka (1739-1796).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM