Picie soków nie ma związku z nadwagą u młodzieży

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 28 lipca 2015 13:57

Picie soków nie ma związku z nadwagą u młodzieży Dieta osób regularnie pijących soki owocowe jest bogatsza w witaminy, mikro- i makroelementy/ fot. materiały prasowe KUPS

Zrealizowane przez polskich naukowców badanie, nie potwierdziło powszechnego przekonania o związku pomiędzy regularnym piciem soków owocowych, a nadwagą u młodzieży. Wyniki tych badań wspierają wcześniejsze badania innych autorów, że dieta osób regularnie pijących soki owocowe jest bogatsza w witaminy, mikro- i makroelementy oraz wiele innych substancji odżywczych, co w sposób bezpośredni przekłada się na poprawę jakości diety i zapewnia korzyści zdrowotne.

Badanie wykazało, że 28 proc. młodzieży codziennie sięga po sok owocowy, 22 proc. spożywa sok owocowy 4-6 razy w tygodniu, 29 proc. 2-3 razy w tygodniu, 13 proc. raz w tygodniu, a 8 proc. rzadziej niż raz na tydzień. Co ciekawe osoby spożywające soki owocowe minimum 4 razy w tygodniu – w tym również codziennie – miały nieznacznie mniejszy problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W grupie tej odnotowano niższy procent dziewcząt i chłopców borykających się z nadwagą. U młodzieży sięgającej po sok owocowy raz w tygodniu lub rzadziej odsetek osób ze zwiększoną masą ciała był nieznacznie większy. 

Badanie, przeprowadzone pod kierunkiem prof. dr hab. Lidii Wądołowskiej, prof. zw., z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, objęło swoim zasięgiem 1 700 młodych osób, w wieku 13 – 19 lat, z pięciu polskich województw. 

Niestety dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują  również, że wraz z wiekiem spada liczba osób sięgających codziennie po sok owocowy. W grupie dziewcząt i chłopców w wieku 10-14 lat codzienne spożycie soków owocowych było na poziomie 61 proc., natomiast w grupie młodzieży w wieku 15-19 lat spadało do 52,7 proc.  W przypadku osób dorosłych dane pozyskane podczas badania wyglądają jeszcze gorzej, aż 24 proc. badanych wykluczyło ze swojej diety soki owocowe, a 29 proc. sięga po nie zaledwie raz do trzech razy w miesiącu. Jedynie 11 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało, że sok owocowy pije raz dziennie.

Badanie pokazało również, że po soki owocowe częściej sięgają osoby mieszkające w dużych miastach oraz dziewczęta. 

- Wyniki tego badania nie mogą nas zaskakiwać. Potwierdzają one bowiem fakt, że sok owocowy to produkt w pełni naturalny. Na terenie Unii Europejskiej do soków owocowych nie wolno dodawać żadnych dodatków, w tym cukrów. Wartość kaloryczna soku zbliżona jest do wartości kalorycznej owoców, z których powstał i wynosi poniżej 50 kcal w 100 ml. Nie należy zapominać, że soki są źródłem niezbędnej do życia wody, ale także ważnym źródłem istotnych dla życia składników odżywczych. Badanie potwierdza tylko, że wyłączenie tej grupy produktów z codziennej diety szkodzi, a nie pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała – powiedział prof. dr hab. Witold Płocharski z Instytutu Ogrodnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM