Owoce i warzywa w diecie - najskuteczniejsza broń na raka!

Autor: www.sadyogrody.pl 29 stycznia 2017 11:28

Owoce i warzywa w diecie - najskuteczniejsza broń na raka! fot. shutterstock

- Zwiększyła się ilość dowodów naukowych potwierdzających rolę błonnika a także owoców i warzyw w prewencji nowotworów złośliwych, zwłaszcza raka jelita grubego oraz jamy ustnej, gardła i płuca. Badania epidemiologiczne wykazały, że każda porcja owoców i warzyw spożyta w ciągu dnia zmniejsza o 5-8 proc. ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu raka, udaru lub zawału - o tym dyskutowali eksperci Instytutu Żywności i Żywienia podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego.

Wraz z postępem nauki coraz więcej wiadomo na temat przyczyn powstawania nowotworów, wśród których wiodącą rolę odgrywają czynniki związane ze stylem życia, a więc te, na które sami mamy ogromny wpływ.

Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) apelował podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie, aby przestać bać się raka. Według niego nawet połowy zachorować na nowotwory można uniknąć dzięki zdrowemu żywieniu i aktywności fizycznej. - Co więcej zdrowy styl życia nie tylko pozwala zapobiegać nowotworom, lecz również zwiększa znacząco skuteczność ich leczenia - zapewniał prof. Jarosz.

Jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju nowotworów złośliwych jest otyłość. Drugim,bardzo ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów złośliwych, jak i zmniejszającym skuteczność leczenia i szanse na wyleczenie jest brak lub niedostateczna aktywność fizyczna.

Zdaniem prof. Jarosza do spadku zachorowań na niektóre nowotwory złośliwe przyczyniły się m.in. korzystne zmiany w sposobie odżywiania Polaków. Do korzystnych tendencji zalicza się przede wszystkim wzrost spożycia warzy i owoców a zatem i antyoksydantów, spadek spożycia mięsa czerwonego i soli, a także wzrost konsumpcji tłuszczów roślinnych, kosztem tych zwierzęcych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM