Opady śniegu oraz spadek temperatury spowoduje straty w sadach i pasiekach?

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2017 15:05

Opady śniegu oraz spadek temperatury spowoduje straty w sadach i pasiekach? fot. shutterstock

Rolnicy, sadownicy i pszczelarze są pełni obaw, że opady śniegu oraz spadek temperatury spowoduje straty w sadach i w pasiekach - informuje strefaagro.pl.

Wiosna do sadów wkroczyła nieco wcześniej, niż zwykle. Drzewa owocowe zazwyczaj rozpoczynały kwitnąć w pierwszej połowie maja, a nie - jak teraz - już w kwietniu. Sadownicy boją się, że nocne przymrozki mogą zrobić duże szkody.

Także w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej kwitnąć zaczęły niektóre gatunki drzew owocowych. Kwiatami pokryły się wczesne odmiany czereśni 

- Chłód sprawił, że pszczoły nie oblatują kwiatów. Może być więc problem z ich zapyleniem. Oby tylko nie było przymrozków - martwi się dr Maria Buczek z SZD w Brzeznej. Na drzewach mogą przemarznąć pąki kwiatowe i rozkwitłe już kwiaty. Wtedy tegoroczne plony owoców będą zagrożone.

Przed chłodem schroniły się pszczoły i ustały wiosenne obloty. Owady od kilku dni nie opuszczają uli. Tymczasem czerw w ulach jest już mocno rozwinięty, a to oznacza duże zapotrzebowanie na pokarm.

- Pszczoły nie dostarczają go, więc my musimy dokarmić ich potomstwo - mówi pszczelarz Jacek Nowak, właściciel Pasieki „Barć” w Kamiannej. 

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM