Nowe muzeum Ursusa może powstać jeszcze w tym roku

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 05 stycznia 2016 14:56

Nowe muzeum Ursusa może powstać jeszcze w tym roku Muzeum Ursusa być może zostanie otwarte jeszcze w tym roku/ fot. Farmer

Już wkrótce zabytkowe ciągniki Ursusa, a wśród nich najcenniejsze eksponaty: pierwszy polski ciągnik z 1922 roku oraz Ursus C-45 nazywany saganem na żelaznych kołach, będzie można zobaczyć w nowo powstającej Izbie Pamięci dzielnicy Ursus.

Rozmowy dotyczące przejęcia przez dzielnicę Ursus ponad 400 eksponatów trwały blisko lat. Były trudne, bo sprawa dotyczyła antyków wartych co najmniej 1,5 miliona złotych.

Zainteresowania ich kupnem od początku nie kryli zagraniczni kolekcjonerzy. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że eksponaty zostaną w miejscu z którego pochodzą. Według informacji Kazimierza Sternika, wiceburmistrza Ursusa, sprawa przekazania eksponatów jest na dobrej drodze. Dzielnica wybrała już nawet miejsce w którym zostaną zaprezentowane zbiory:

–Rozmowy stołecznego ratusza z obecnym właścicielem jeszcze trwają. Kiedy jednak trafi do nas kolekcja, na początku zaprezentujemy ją w jednym z po zakładowych budynków. W przyszłości dzielnica ma w planach budowę nowoczesnego Ośrodka Kultury „Arsus”, w którym znajdzie się miejsce na izbę pamięci – zaznacza burmistrz. Według niego, otwarcie muzeum to kwestia kilku miesięcy.

Współtworzeniem miejsca, które przypomni historię zakładów mechanicznych, zainteresowani są także obecni właściciele Ursusa.

- Staramy się tak z dzielnicą Ursus współpracować by to muzeum stworzyć wspólnie. W tym momencie jesteśmy w trakcie rozmów z władzami dzielnicy. Więcej konkretów będziemy mogli państwu zdradzić za jakiś czas – przekazał nam Mariusz Lewandowski, rzecznik prasowy Ursus S.A.

W bogatym zbiorze ponad 400 eksponatów, prócz wymienionych już najstarszych modeli ciągników, znajdują się m.in.: motocykl Sokół 1000 z 1936 r., tokarka rewolwerowa z 1948 r. czy prototypy ciągników Ursus U-710 i 4512 (ten ostatni był przystosowany do zasilania gazem).

W nowym muzeum znajdą się także pamiątkowe medale, odznaki, puchary, kronika, sztandary, zdjęcia, czy tablice historycznej fabryki powstałej według historii z posagów siedmiu panien, które założyciele fabryki przeznaczyli na kapitał zakładowy.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM