Nowa piramida żywienia wg IŻiŻ: Warzywa i owoce podstawą zdrowej diety

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 20 stycznia 2016 16:11

Nowa piramida żywienia wg IŻiŻ: Warzywa i owoce podstawą zdrowej diety Warzywa i owoce powinny być podstawą żywienia; fot. shutterstock.com

Instytut Żywności i Żywienia (IŻiŻ) ogłosił nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Największą zmianą w porównaniu z wersją z 2009 roku jest awans warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród grup produktów zalecanych do spożycia.

Jak mówił podczas I Narodowego Kongresu Żywienia prof. Mirosław Jarosz, ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia, a nie - jak wcześniej sądzono - produkty zbożowe.

- Dostarczają one wielu bezcennych składników mineralnych i witamin, co w istotny sposób zmniejsza zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce - dodaje dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

W najnowszej wersji piramidy po raz pierwszy pojawiły się zioła. Ich stosowanie pozwala ograniczyć spożycie soli, "cichego zabójcy", współodpowiedzialnego m.in. za sporą część zawałów serca i udarów mózgu. Jak wynika z badań, sól jest przyczyną 50 proc. udarów, zawałów i nadciśnienia tętniczego oraz 25 proc. raków żołądka, otyłości u dzieci i innych chorób. IŻŻ sugeruje także unikanie spożywania cukru, słodyczy i napojów słodzonych na rzecz orzechów i owoców.

Czytaj więcej na www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM