Naukowcy z SGGW realizują projekt dot. ograniczania strat żywności

Autor: Polskie Radio 28 listopada 2017 16:00

Naukowcy z SGGW realizują projekt dot. ograniczania strat żywności fot. shutterstock.com

Marnowanie żywności dokonuje się na całym świecie w gigantycznej wprost skali. Szacunki mówią o 1 miliardzie 300 milionach ton w ciągu roku. Polska należy do krajów, w którym jedzenia wyrzuca się stosunkowo dużo - podało Polskie Radio.

Szacuje się, że w Polsce marnujemy ok. 9 mln ton żywności rocznie, mówi Danuta Kołożyn-Krajewska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

- Polska niestety zajmuje niechlubne piąte miejsce pod względem marnowania żywności wśród krajów Unii Europejskiej – podaje liczby rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego od czterech realizowany jest projekt ograniczania strat żywności. Danuta Kołożyn-Krajewska jest jego współautorem.

- Projekt dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chodzi o opracowanie modelu ograniczania strat i marnowania żywności z korzyścią dla społeczeństwa. Model ten ma zachęcać producentów żywności, dystrybutorów do tego, żeby przekazywali to, co z jakiś powodów nie może być sprzedane, ale jest bezpieczne, do organizacji pożytku publicznego, najlepiej przez tzw. banki żywności – podkreśla ekspertka.

Więcej w Polskie Radio.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM