Największy producent truskawek w Rosji z zakazem sprzedaży owoców w Moskwie

Autor: www.fruit-inform.com/www.wyborcza.pl 03 lipca 2015 15:48

Największy producent truskawek w Rosji z zakazem sprzedaży owoców w Moskwie fot. shutterstock

Największy producent truskawek w Rosji musiał wstrzymać zbiór ze względu na problemy ze sprzedażą. Władze Moskwy cofnęły mu specjalne pozwolenie na handel w stolicy. Pomimo ciągłych zapewnień, że zakaz importu do Rosji pozwoli na rozwinięcie krajowego rolnictwa - potentat truskawkowy nie ma gdzie sprzedać owoców – podaje fruit-inform.com oraz serwis wyborcza.pl.

W związku z cofnięciem pozwolenia na handel, plantator postanowił, aby nie zbierać części owoców z ponad stu hektarowej plantacji. W zeszłym roku zbierano około 80-90 ton truskawek dziennie, zaś w tym roku jest to tylko 60 ton – z czego udaje się sprzedać około 40 ton.

Paweł Grudinin, dyrektor sowchozu, gdzie może, bije na alarm. Jego ludzie pracujący tuż obok 15-milionowego miasta, gdzie za kilo truskawek gotowi są dawać na nasze pieniądze 18 zł. Codziennie jednak zostawiają na krzaczkach co najmniej 20 ton dojrzałych truskawek, bo nie ma ich gdzie sprzedać. 

Sowchoz Grudinina w poprzednich sezonach, choć miał poważnego konkurenta z Polski, sprzedawał wszystko, co zebrał. Wtedy władze Moskwy pozwalały mu ustawiać kramy przy wejściach do metra, a przy nich ustawiały się kolejki. W tym roku jednak pozwolenie zostało cofnięte, jako niezgodne z prawem, ponieważ jest on "monopolistą".

Antysankcje wprowadzone przez Kreml pozbawiły sowchoz podmoskiewski konkurencji i uczyniły go potencjalnym monopolistą na stołecznym rynku. Prawo więc jako monopolistę eliminuje go z rynku.

Z jednej strony krajowe rolnictwo ma się rozwijać, z drugiej zaś największy plantator Rosji został pozbawiony możliwości sprzedawania owoców w kramach pod metrem. Jaki w tym sens? U schyłku lata na moskiewskich ulicach i przy każdej stacji metra pojawiają się tysiące straganów z przywożonymi z Azerbejdżanu arbuzami i melonami i nikomu to nie przeszkadza. Jednak wiąże się to z mocnym lobby oraz korupcją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM