Nagrody w konkursie "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2019" rozdane. Poznaj zwycięzców (zdjęcia)www.sadyogrody.pl - 04 listopada 2019 15:25


Grupa PTWP, wydawca portalu www.sadyogrody.pl, po raz czwarty wyróżniła firmy za najbardziej innowacyjne rozwiązania w branży ogrodniczej. Wieczorna Gala wręczenia nagród konkursu „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2019” towarzyszyła V edycji konferencji Sady i Ogrody. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Już po raz czwarty redakcja portalu Sadyogrody.pl nagrodziła firmy z branży ogrodniczej za innowacyjne rozwiązania. Nagrody „Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2019” tradycyjnie przyznano w 3 kategoriach: środki ochrony roślin, nawozy, maszyny i technologie.

W Jury konkursu zasiedli:

- dr Grzegorz Doruchowski, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
- Grzegorz Gorzała, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
- prof. Dariusz Wrona, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Krystyna Zagórska, dziennikarka portalu www.sadyogrody.pl
- Michał Gwara, dziennikarz portalu www.sadyogrody.pl

W każdej kategorii poza nagrodą jury, przyznane zostały nagrody internautów – czytelników serwisu Sadyogrody.pl.

Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2019 w kategorii Środki Ochrony Roślin otrzymał Isomate CLS firmy Sumi Agro Poland Sp. z o.o. Wyróżnienie odebrała Urszula Filipecka,  dyrektor marketingu w firmie Sumi Agro Poland.

{media;23491;Isomate CLS firmy Sumi Agro Poland Sp. z o.o;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/91/023491.png;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/91/023491_r0_300.jpg}

Isomate CLS jest produktem przeznaczonym do zwalczania zwójek i owocówki jabłkóweczki. W odróżnieniu od klasycznych środków ochrony roślin jego sposób aplikacji wyklucza możliwość występowania pozostałości substancji czynnych w owocach. Forma preparatu oraz sposób aplikacji zapewniają też działanie bez względu na warunki pogodowe - dyspensery zawieszone w sadzie na początku okresu wegetacyjnego działają przez cały sezon. Z zawieszek stopniowo uwalnia się substancja imitująca feromon płciowy szkodników, uniemożliwiająca rozmnażanie poprzez dezorientację samców, a tym samym rozwój kolejnych pokoleń szkodników. Isomate CLS dopuszczony jest do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Decyzją Internautów Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2019 w kategorii Środki ochrony roślin otrzymał SIVANTO Prime firmy BAYER Sp. z o.o. Nagrodę odbierał Radosław Suchorzewski – Grower Manager Sady/Warzywa/ Ziemniaki, BAYER Sp. z o.o.

{media;23492;SIVANTO Prime firmy BAYER Sp. z o.o. ;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/92/023492.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/92/023492_r0_300.jpg}

SIVANTO Prime jest innowacyjnym insektycydem z wyjątkowym profilem bezpieczeństwa dla owadów pożytecznych oraz pszczół i innych zapylaczy zwalczającym szeroką grupę szkodników kłująco-ssących, m.in. mszyce, miodówki, mączliki. Stworzenie flupyradifuronu substancji aktywnej SIVANTO prime zostało zainspirowane naturalnym związkiem „stemofoliną” – pochodzącym z azjatyckiej rośliny Stemona japonica. Stemofolina jest alkaloidem o właściwościach owadobójczych. SIVANTO prime dzięki nowej substancji czynnej i odmiennemu mechanizmowi działania to cenne narzędzie w zarządzaniu odpornością oraz doskonały komponent w Integrowanych Programach Ochrony.

Nagrodę Jury w kategorii Nawozy otrzymał SiTi Go firmy Agrii Polska sp. z o. o. Wyróżnienie odebrał Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający firmy Agrii. 

{media;23493;SiTi Go firmy Agrii Polska sp. z o. o. ;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/93/023493.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/93/023493_r0_300.jpg}

SiTi Go - specjalistyczny nawóz dolistny, zawierający w składzie połączenie w odpowiednich proporcjach pierwiastków korzystnych dla roślin - krzemu, tytanu oraz boru. Krzem poprawia kondycję roślin, zwiększa twardość owoców, wzmacniając ścianę komórkową, wytwarza barierę trudną do sforsowania przez patogeny oraz szkodniki. Tytan charakteryzuje się działaniem stymulującym rozwój roślin, natomiast bor jest składnikiem niezwykle ważnym w okresie kwitnienia roślin, wydłuża żywotność kwiatów, poprawia zapylenie i zawiązanie owoców. Innowacyjność polega na możliwości skorzystania z łatwej aplikacji i dawkowania, przez co rośliny lepiej znoszą warunki stresowe: przymrozki, suszę, wysokie temperatury.

Decyzją Internautów, nagrodzonym produktem w tej samej kategorii został ADOB ProFit Owoce i Warzywa firmy PCC ADOB. Nagrodę odebrał Jacek Nowakowski, dyrektor marketingu. 

{media;23494;ADOB ProFit Owoce i Warzywa firmy PCC ADOB;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/94/023494.png;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/94/023494_r0_300.jpg}

ADOB® ProFit Owoce i Warzywa to marka obejmująca 3 produkty - wielkoskładnikowe, krystaliczne, dobrze rozpuszczalne w wodzie nawozy dolistne NPK z zawartością mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania roślin takich jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Innowacyjność nawozu polega na tym, iż zawiera on mikroelementy schelatowane dwoma różnymi czynnikami chelatującymi – IDHA [idha] oraz DTPA [dtpa]. Miedź, mangan i cynk są schelatowane biodegradowalnym czynnikiem chelatującym IDHA, natomiast żelazo schelatowane jest czynnikiem DTPA. Schelatowanie żelaza czynnikiem DTPA zapewnia wysoki poziom jego dostępności i stabilności w roztworze do poziomu pH.

W kategorii Maszyny i Technologie Jury nagrodziło produkt FreshCloud ™ Storage Insights firmy AgroFresh Polska Sp. z o.o. Nagrodę odebrał Przemysław Badowski, dyrektor handlowy na Europę Wschodnią. 

{media;23495;FreshCloud ™ Storage Insights firmy AgroFresh Polska Sp. z o.o. ;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/95/023495.png;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/95/023495_r0_300.jpg}

Technologia FreshCloudTM Storage Insights z użyciem czujników i analizy danych, umożliwia wykrycie problemów i przewidywanie optymalnego terminu otwarcia komory chłodniczej z przechowywanymi owocami, a w efekcie lepsze planowanie sprzedaży, czasu i kierunków zbytu owoców. Dane FreshCloud Storage Insights są dostępne za pośrednictwem platformy FreshCloud, która pozwala monitorować warunki przechowywania. Klienci mogą porównywać własne dane z pomieszczeń magazynowych ze średnimi regionalnymi i krajowymi, aby określić, jak dobrze funkcjonują ich pomieszczenia magazynowe. Automatyczne powiadomienia informują o zmianach, które mogą sygnalizować potencjalne problemy.

W tej samej kategorii Internauci nagrodzili Sortownicę do borówki wykrywającą uszkodzenia wewnętrzne firmy Green Sort sp. z o. o. Wyróżnienie odebrał Tomasz Stefaniuk, prezes zarządu firmy Green Sort sp. z o. o.

{media;23496;Sortownicę do borówki wykrywającą uszkodzenia wewnętrzne firmy Green Sort sp. z o. o.;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/96/023496.jpg;https://pliki.sadyogrody.pl/i/02/34/96/023496_r0_300.jpg}

Innowacyjna Sortownica do borówki przeznaczona do małych gospodarstw, wykrywająca uszkodzenia wewnętrzne. Aktualnie na rynku nie występują tego typu maszyny, które byłyby dedykowane takim odbiorcom. Sortownica analizuje owoce w spektrum światła widzialnego, jednocześnie prześwietlając je w podczerwieni w paśmie NIR. Bada skład chemiczny pod skórką owocu, a także jego wnętrza - całkowicie prześwietlając owoc. Zastosowana metoda sztucznej inteligencji pozwala na odrzucenie nawet 99 % owoców, które gniją, a wyglądają na zdrowe. Zastosowanie licznych innowacji, w tym kamery hybrydowej, która jednocześnie widzi światło widzialne i podczerwień - znacznie uprościło konstrukcję.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Podczas wieczornej Gali redakcja miesięcznika "Farmer" i portalu farmer.pl przyznała także nagrody "Innowacyjny Produkt Rolniczy 2019".