Na rynek trafią opony rolnicze z surowców roślinnych

$data.author.description Autor: Kamil Karkowski, Farmer.pl 14 stycznia 2015 10:07

Na rynek trafią opony rolnicze z surowców roślinnych Mitas Powerpull, fot. Mitas

Firma Mitas planuje jeszcze w tym roku przetestować pierwszą oponę rolniczą wykonaną z gumy pochodzącej z kazachskiego mniszka lekarskiego.

Mitas rozpoczyna intensywne badania nad nowym źródłem i składnikiem kauczuku do produkowanych opon rolniczych. Jeszcze w tym roku producent chciałby przetestować opony wykonane z tego produktu. Składnik ten miałby pochodzić z upraw kazachskiego mniszka lekarskiego i w przyszłości będzie uzupełnieniem kauczuku z drzew kauczukowca, który jest w chwili obecnej głównym źródłem kauczuku.Mniszek Koksagiz o którym mowa, to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. W jej korzeniu (kilkuletnim) zawartość kauczuku to 20 proc. (w soku mlecznym). Niektóre źródła podają, że guma otrzymana z tej rośliny posiada lepsze właściwości aniżeli ta pochodząca z drzew kauczukowca.

Pomysł Mitasa jest prosty - opony rolnicze produkowane na europejski rynek mają pochodzić z roślin uprawianych na terenie Europy. To także uprości zadania logistyczne związane z dostarczeniem gumy z kauczukowca (Ameryka Południowa i Środkowa) i przyczyni się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM