Mieszkańcy Korei Północnej walczą z suszą. Rząd nakazał uczniom nawadnianie pól

Autor: PAP 29 czerwca 2017 14:01

Mieszkańcy Korei Północnej walczą z suszą. Rząd nakazał uczniom nawadnianie pól fot. shutterstock.com

Północnokoreański rząd zmniejszył liczbę godzin lekcyjnych w szkołach i nakazał uczniom codzienne nawadnianie pól - informuje Radio Wolna Azja (RFA). Na północy kraju, na terenie prowincji Yanggang i Północny Hamgyong, od połowy maja nie padały deszcze.

Według informacji radia w Korei Płn. rośnie niezadowolenie ze względu na nieudolność władz wobec suszy panującej na północy kraju przy granicy z Chinami. Z powodu suszy mieszkańcy spodziewają się dużych strat w płodach rolnych.

"Walczymy z suszą, ale spotykamy się z wieloma problemami, ponieważ południowe tereny prowincji nie mają kłopotów z deszczem i władze nam nie pomagają" - twierdzą mieszkańcy prowincji cytowani przez RFA. Największe zniszczenia susza poczyniła na polach kukurydzy.

Do nawadniania pól zaangażowano okoliczną młodzież. Licealiści i studenci między godziną 5 rano a 10 przed południem noszą wodę. Zajęcia lekcyjne przesunięto na późniejszą godzinę i szkoły rozpoczynają pracę od godziny 11.

Według RFA mieszkańcy zwracają uwagę, że nawadnianie przy pomocy zwykłych kubłów z wodą nie przynosi efektów, gdy walczy się z potężną suszą. "Tymczasem Kim Dzong Un odpalił wiele pocisków, gdy ludzie są mobilizowani i cierpią fizycznie przy nawadnianiu pól" - twierdzą, apelując do władz o przysłanie wozów strażackich i pomp.

Między 13 maja a 23 czerwca reżim przeprowadził pięć testów rakiet - przypomina RFA. "Jeżeli są pieniądze na pociski, można by przy ich pomocy zwalczyć i dziesięć susz" - mówią źródła cytowane przez radio dodając, iż zdarzają się przypadki bogatych ludzi, którzy przekupują lekarzy w zamian za podrabiane zaświadczenia zwalniające z pracy fizycznej przy usuwaniu skutków katastrofalnej suszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM