Miażdżące zwycięstwo PiS! PO, Kukiz, Nowoczesna i PSL w parlamencie

Autor: www.parlamentarny.pl 26 października 2015 08:26

Miażdżące zwycięstwo PiS! PO, Kukiz, Nowoczesna i PSL w parlamencie fot. za parlamentarny.pl

Znane są wyniki sondażu late poll z 90 proc. komisji. PiS ma nieco mniej mandatów niż wcześniej przewidywano, ale wciąż ma większość w Sejmie - podano w serwisie parlamentarny.pl.

Badanie late poll to sondaż uzupełniony o wyniki z protokołów wywieszonych przez wybrane komisje, przed którymi pracowali ankieterzy Ipsos. Dane pochodzą z 90 procent badanych komisji.

Prawo i Sprawiedliwość nadal znajduje się na pozycji lidera z poparciem w wysokości 37,7 proc. To mniej w porównaniu do badania exit poll, które dawało PiS-owi 38 proc. i 238 mandatów w Sejmie.

Według nowych wyliczeń PiS mógłby liczyć na 232 mandaty, co nadal zapewniałoby tej partii samodzielne rządy. Jednak gdyby do Sejmu weszła partia KORWiN, PiS nie miałaby większości (228 głosów).

Wg badania late poll PO "zgarnęła" 23,4 proc. głosów; Kukiz'15 - 9,1 proc.; Nowoczesna - 7,2 proc.; PSL - 5,7 proc. Poniżej progu wyborczego znalazła się koalicja Zjednoczona Lewica - 7 proc. poparcia, Korwin - 4,9 proc. oraz partia Razem - 3,9 proc.

Partia KORWIN w late poll nadal ma 4,9 proc., czyli znajduje się tuż pod progiem wyborczym, który wynosi 5 proc. Gdyby KORWiN przekroczył ten próg, to liczba mandatów PiS mogła by być mniejsza i jeśli nasza symulacja by się sprawdziła, nie zapewniłoby to partii większości w 460-osobowej izbie.

SYMULACJA LICZBY MANDATÓW WG BADANIA LATE POLL:

Prawo i Sprawiedliwość - 232

Platforma Obywatelska - 137

Kukiz'15 - 42 Nowoczesna Ryszarda Petru - 30

Polskie Stronnictwo Ludowe - 18; Inne - 1

Więcej na www.parlamentarny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM