Marchew po 135 zł / kg. Takie rzeczy tylko w Rosji

Autor: Przegląd prasy 23 stycznia 2015 08:38

Marchew po 135 zł / kg. Takie rzeczy tylko w Rosji fot. shutterstock.com

W sklepach spożywczych w Kraju Nadmorskim (Rosja) znalazła się w sprzedaży importowana marchew po około 2400 rubli za kilogram. To równowartość 135 zł - donosi serwis fresh-market.pl powołując się na artykuł w rosyjskim portalu "Bolszoj Gorod" (bg.ru).

W niektórych rosyjskich sklepach marchew z RPA sprzedaje się po za 483,00 ruble za opakowanie 200 gram. Marchew z Izraela ma cenę 532,00 ruble za 0,5 kg, ta z Japonii - 315,00 rubli za kilogram, z Korei - 250,00 rubli za kilogram, a z Chiny już za 60 rubli za kilogram.

To efekt embarga, którego skutkiem do Rosji trafia import z bardzo egzotycznych kierunków i często w bardzo egzotycznych cenach. 

Jak podawał ostatnio serwis Wyborcza.biz, ogólnie w  ciągu roku żywność w Rosji zdrożała o 16 proc. Dlatego teraz do sklepów ruszyli prokuratorzy, by sprawdzić, czy cenniki nie są zawyżone, a na okupowanym przez Rosjan Krymie grożą więzieniem za windowanie cen żywności.

W niektórych regionach Rosji już grożą sprzedawcom więzieniem za podwyżki cen żywności. 

W Rosji pojawiły się też inne pomysły, jak obniżyć ceny żywności i wesprzeć rolnictwo. W wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 24 szef związku Rosmołodzioż Siergiej Pospiełow zaproponował, by wznowić znaną z sowieckich czasów praktykę masowego wysyłania studentów "na ziemniaki", czyli do sezonowych prac na roli. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM