Latawce imitujące drapieżniki - czyli sposób na odstraszanie ptaków

Autor: www.sadyogrody.pl 11 marca 2015 09:49

Latawce imitujące drapieżniki - czyli sposób na odstraszanie ptaków fot. shutterstock.com

Latawce, które imitują drapieżniki? - To system, który przeciwdziała szkodom wyrządzonym przez ptaki w sadach i na polach uprawnych. Oparty jest na instynktach ucieczki ptaków przed drapieżnikami, które są ich naturalnymi wrogami – informuje serwis www.stop-ptakom.pl.

Latawce imitujące drapieżniki instalowane są na elastycznych tyczkach. Ich konstrukcja (kolor i kształt), do złudzenia przypomina ptaka drapieżnego m.in jastrzębia lub krogulca. Latawce te skonstruowane są z trwałych materiałów, dzięki temu są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W trudnych lokalizacjach mogą być wspomagane balonami wypełnionymi helem.

Metoda ta sprawdziła się w odstraszaniu m.in. szpaków, wróbli, gołębi, a nawet mew i kormoranów. Ptaki nie przyzwyczajają się do obecności sztucznego drapieżnika, co czyni go skutecznym przez dłuższy czas - czytamy na stronie www.stop-ptakom.pl.

Produkt ten jest dostępny w sprzedaży w kilku wersjach kolorystycznych, z tyczkami od 6 do 13 m wysokości. W celu dobrania odpowiedniej wersji, skutecznej w danej lokalizacji i przy określonych warunkach atmosferycznych, należy skontaktować się z doświadczonym ornitologiem.

System ten sprawdził się w krajach takich jak: Szwecja, Wielka Brytania i USA. W ubiegłym sezonie latawce były testowane w polskich sadach czereśniowych i na plantacjach borówki amerykańskiej w okolicy Tarczyna w województwie mazowieckim - czytamy w serwisie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM