KRUS: Upadki osób należą do najliczniejszej grupy wypadków

Autor: www.sadyogrody.pl/KRUS 22 lutego 2017 13:42

Upadki osób są najliczniejszą grupą wypadków zgłaszanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W 2016 roku stanowiły 47 proc. wszystkich zdarzeń (17 551), wobec których prowadzono postępowanie wypadkowe. Do upadków najczęściej dochodziło na podwórzach gospodarstw, podczas wchodzenia i schodzenia z drabin, ciągników, maszyn, przyczep, w trakcie przemieszczania się w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Były to głównie potknięcia lub poślizgnięcia na nierównej, grząskiej, zaśnieżonej, oblodzonej czy nieuporządkowanej powierzchni ciągów komunikacyjnych.

Ponadto, dość liczne są upadki z wysokości - ze schodów o niewłaściwej konstrukcji, bez poręczy i oświetlenia, z drabin bez zabezpieczeń przed przechyleniem, osunięciem, przewróceniem, wykonanych z nieodpowiedniego materiału i często zbyt krótkich, o złym rozstawie szczebli,
z niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych. Upadki osób skutkowały urazami kończyn dolnych (skręceniami, złamaniami, potłuczeniami) oraz urazami barku, obojczyka, ale również trwałym kalectwem spowodowanym uszkodzeniem układu nerwowego, bądź śmiercią.

Dużą liczbę upadków osób powodują od lat: zły stan nawierzchni podwórzy, zagracenie i zastawienie zbędnymi przedmiotami ciągów komunikacyjnych, często zanieczyszczonych odchodami zwierzęcymi i ściółką, stosowanie nieodpowiedniego,wyeksploatowanego albo zabrudzonego obuwia roboczego, nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep, wozów, wady konstrukcyjne budynków, schodów i stanowisk dla zwierząt, użytkowanie nieprawidłowo skonstruowanych drabin, nieodpowiednie przejścia i dojścia (niewydzielone lub źle wydzielone oraz nieuprzątnięte).

Większość przyczyn wypadków rolnicy mogliby wyeliminować sami. Aby poprawić warunki pracy w gospodarstwie, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Wystarczyłoby uporządkowanie podwórza, zwłaszcza ciągów komunikacyjnych (usunięcie zbędnych przedmiotów, wyrównanie i utwardzenie powierzchni). W okresie zimy należy odśnieżać obejścia, a oblodzone i śliskie miejscach posypywać piaskiem, solą lub popiołem. Rynny na budynkach powinny być tak zamontowane, by odprowadzana woda nie tworzyła rozlewisk. Bardzo ważne jest noszenie antypoślizgowego obuwia roboczego
na protektorowanej podeszwie, zapewniającego należytą przyczepność do podłoża, usztywniającego nogę w stawie skokowym.

Drabiny, schody, stropowe i ścienne otwory zrzutowe, szamba powinny być wyposażone w zabezpieczenia przed upadkiem (barierki ochronne, listwy przypodłogowe, poręcze, uchwyty). Warto też zlikwidować lub w miarę możliwości obniżyć, a przede wszystkim wyraźnie oznakować progi wejściowe do pomieszczeń gospodarskich i inwentarskich. Ważne jest też przestrzeganie zasad prawidłowego wychodzenia z kabiny ciągnika (maszyny), tj. twarzą do maszyny, z zachowaniem trzypunktowego podparcia - wchodzenia i schodzenia z załadowanej przyczepy po drabinie, przewożenia osób wyłącznie środkami transportu do tego przystosowanymi, a nie na ładunkach, błotnikach ciągnika czy zaczepach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM