Koniec suszy. Synoptycy zapowiadają deszczową wiosnę

Autor: www.twojapogoda.pl/www.sadyogrody.pl 22 lutego 2016 11:58

Koniec suszy. Synoptycy zapowiadają deszczową wiosnę A przed nami jeszcze więcej opadów, które spodziewane są w ostatniej dekadzie lutego/ fot. shutterstock

Ostatni rok zapisał się nie tylko jako rekordowo ciepły, lecz również jeden z najsuchszych. Poziom Wisły był najniższy w ponad 200-letniej historii pomiarów. Pogoda jednak zaczęła się zmieniać. Czy czeka nas deszczowa wiosna? - czytamy w serwisie twojapogoda.pl.

Dla rolników zeszłoroczna susza skończyła się dramatem i spowodowała olbrzymie szkody w uprawach, które szacowane były na ponad miliard złotych. Skutki posuchy dotknęły wszystkie gminy w kraju. Najgorzej było w centralnej i wschodniej Polsce, gdzie niedobór opadów był największy.

Styczeń okazał się suchy na północy, południu i w centrum kraju. Spadło tam przeważnie o 20 procent mniej deszczu lub śniegu niż powinno wobec normy z wielolecia. Luty zmienił jednak sytuację związaną z suszą. Po dwóch dekadach okazuje się mokry, a miejscami nawet wyjątkowo mokry.

A przed nami jeszcze więcej opadów, które spodziewane są w ostatniej dekadzie lutego. Zgodnie z prognozami długoterminowymi spaść może kolejne od 25 do 50 mm deszczu lub śniegu. To oznacza, że normy wieloletnia miejscami może zostać przekroczona nawet trzykrotnie.

Po mokrym lutym nadejdzie równie wilgotny marzec. Cała wiosna zapowiada nam się deszczowo.

Czytaj więcej w serwisie twojapogoda.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM