Jakie są rytuały związane ze spożywaniem cydru?

Autor: PAP 07 listopada 2015 11:26

Jakie są rytuały związane ze spożywaniem cydru? Choć pijemy coraz więcej cydru, dopiero uczymy się rytuałów, jakie towarzyszą temu trunkowi/ fot. shutterstock

Choć pijemy coraz więcej cydru, dopiero uczymy się rytuałów, jakie towarzyszą temu trunkowi. W czym podawać cydr, jak go nalewać, z jakimi daniami łączyć - wyjaśnia jeden z najlepszych polskich barmanów, Paweł Rodaszyński.

- Cydr najlepiej serwować w szklankach podobnych do pokali (szkło do serwowania piwa), które rozszerzają się ku górze lub dużych kielichach na stópce - mówi barman Paweł Rodaszyński, współwłaściciel warszawskiego lokalu El Koktel. Na sztuce serwowania alkoholu zna się, jak mało kto - w tym roku zajął trzecie miejsce w prestiżowym konkursie World Class Poland.

Jego zdaniem optymalna temperatura dla cydru to 10–12 stopni. Wtedy zachowa najlepsze walory smakowe. A z czym serwować ten napój na bazie soku jabłkowego? - Cydr jest na tyle ciekawym trunkiem, że warto go pić bez dodatków. Szczególnie wody czy lodu, które mogą zaburzyć jego naturalne aromaty – uważa ekspert.

Kolejna kwestia – nalewanie cydru. - Cydr wytrawny warto nalać w małej ilości do szklanki z jak największej wysokości. Dzięki temu lepiej napowietrzymy go, przez co wydobędziemy pełen bukiet smaków i wprawimy w lekkie musowanie. Te słodsze i bardziej musowane nalewamy delikatnie i nisko, by nie zniszczyć lekkiej kompozycji i miłej tekstury – radzi Rodaszyński.

Cydr - dobry solo, ale również sprawdza się jako dodatek do jedzenia. - Te bardziej wytrawne świetnie komponują się z kiełbasami czy tłustym mięsem. Bardziej musujące i słodsze pasują do serów pleśniowych. Najsłodsze mogą być pite jako świetny deser – podpowiada specjalista.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM