IUNG stwierdza suszę tylko w województwie świętokrzyskim

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 31 lipca 2017 11:05

IUNG stwierdza suszę tylko w województwie świętokrzyskim fot. shutterstock.com

W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2017 roku, IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski tylko w 4 gminach województwa świętokrzyskiego. Zagrożenie susza rolniczą występuje tylko w zbożach jarych uprawianych na glebach I kategorii podatności na suszę. W obecnym okresie w niektórych rejonach Polski odnotowano wzrost wartości KBW aż o 131 mm - czytamy na Farmer.pl.

W drugiej dekadzie lipca odnotowano bardzo obfite opady atmosferyczne na terenach gdzie występowała najbardziej dotkliwa susza co spowodowało, że niedobory wody w tych obszarach dla wielu upraw zostały w znacznej mierze zniwelowane.

Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne. Susza nadal występuje w uprawach zbóż jarych już tylko 4 gminach. Jest to zmniejszenie o 438 gmin względem poprzedniego okresu sześciodekadowego.

Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wynosiła -89,6 mm i uległa znacznemu zwiększeniu (o 23 mm) względem poprzedniego okresu. Panujące warunki pogodowe sprawiły wystąpienie bardzo dużych zmian w wartościach KBW względem poprzedniego okresu sześciodekadowego. W obecnym okresie w niektórych rejonach Polski odnotowano wzrost wartości KBW aż o 131 mm, a w innych obszarach kraju notowano stosunkowo małe zmniejszenie tych wartości (o 27 mm). W całej Polsce odnotowano wartości KBW wyższe od -190 mm, co spowodowało przekroczenie wartości krytycznych tylko dla zbóż jarych oraz wystąpienie suszy rolniczej na stosunkowo małej powierzchni (odnotowano ją w 0,02 gruntów ornych woj. świętokrzyskiego).

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM