IUNG nie stwierdza suszy w kraju

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 04 sierpnia 2017 10:32

IUNG nie stwierdza suszy w kraju fot. shutterstock.com

W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2017 roku, IUNG nie stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wynosiła -45,4 mm i uległa kolejnemu już znacznemu zwiększeniu, w tym okresie o 44 mm.

Warunki pogodowe jakie panowały w ostatnich sześciu dekadach sprawiły wystąpienie bardzo dużych zmian w wartościach KBW. W obecnym okresie w wielu rejonach Polski notowano wzrost wartości KBW aż o 100 mm, a miejscami były one nawet wyższe. Nieznaczne obniżenie KBW wystąpiło w bardzo niewielu miejscach kraju. W całej Polsce odnotowano wartości KBW wyższe od -170 mm, wartości krytycznych nie zostały przekroczone dla żadnych z monitorowanych upraw.

Najniższe wartości KBW w dalszym ciągu są notowane na Wyżynie Małopolskiej oraz w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej od -150 do -169 mm.

W czerwcu najniższe opady zanotowano w południowych i południowo-wschodnich terenach kraju. Tam opady były bardzo małe od poniżej 20 do 50 mm, stanowiły one od 50 do 70 proc. normy wieloletniej. Zdecydowanie więcej opadów odnotowano w północno-zachodniej i północno-wschodniej części Polski od 100 do ponad 160 mm stanowiące od 150 do nawet do ponad 230 proc. normy. Na większości terytorium kraju opady wynosiły od 50 do 100 mm i były większe od normy nawet o 50 proc.

W pierwszej dekadzie lipca występowały trzy pasy o stosunkowo wysokich opadach atmosferycznych: na północy, południu oraz w części środkowej kraju. Na tych terenach notowano opady od 20 do 80 mm. Na pozostałych obszarach Polski opady były niskie od 5 do 20 mm a miejscami nawet nie przekroczyły 50 mm.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM