Importowali czosnek z Chin, zgłaszali jako cebulę. Przed siedleckim sądem ruszył proces

Autor: portalspozywczy.pl / PAP 09 grudnia 2014 08:54

Importowali czosnek z Chin, zgłaszali jako cebulę. Przed siedleckim sądem ruszył proces fot. shutterstock.com

Proces w sprawie tzw. afery czosnkowej rozpoczął się w poniedziałek przed siedleckim sądem okręgowym. Akt oskarżenia liczy ponad 200 stron. Podczas kilku rozpraw zaplanowanych na grudzień sąd zamierza wysłuchać 14 oskarżonych w sprawie.

Mechanizm przestępczego procederu, którego sprawa dotyczy, polegał m.in. na imporcie czosnku z Chin, który był zgłaszany jako cebula, co powodowało znacznie niższe opłaty celne.

"Prokurator rozpoczął w poniedziałek odczytywanie aktu oskarżenia; być może rozpocznie się także słuchanie wyjaśnień pierwszego z oskarżonych. Odczytywanie aktu oskarżenia musi jednak potrwać, gdyż wraz z uzasadnieniem liczy on ponad 220 stron, zaś same zarzuty zajmują 67 stron" - powiedziała rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Siedlcach sędzia Grażyna Orzechowska.

Dodała, że kolejnych oskarżonych sąd planuje wysłuchać jeszcze w grudniu - do końca roku zaplanowano osiem kolejnych terminów rozpraw. "Przed rozpoczęciem poniedziałkowej rozprawy został złożony wniosek o wyłączenie z tej sprawy jednej z oskarżonych, ale sąd nie uwzględnił tego wniosku i sprawa toczy się wobec 14 oskarżonych" - zaznaczyła sędzia.

Akta tego śledztwa liczyły 351 tomów. "W tej sprawie strata poniesiona przez Skarb Państwa na skutek działania sprawców wynosi około 2 mln 130 tys. zł. Niektórym z oskarżonych grozi do 10 lat pozbawienia wolności" - mówiła rzeczniczka prasowa tej prokuratury Krystyna Gołąbek.

Na trop oszustw celnych związanych z importem czosnku - jeszcze w 2010 r. - wpadli policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Lublinie. Zatrzymano wówczas cztery osoby i zabezpieczono 48 ton nielegalnego czosnku. Czosnek trafił na prywatną posesję w gminie Grębków w woj. mazowieckim z portu w Gdyni, dokąd przypłynął statkiem z Rotterdamu. Gdy wkroczyli tam policjanci, właśnie trwał rozładunek jednego kontenera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM