IERiGŻ: Nieznaczne pogorszenie koniunktury w rolnictwie w maju 2017 r.

Autor: www.sadyogrody.pl/ IERiGŻ 07 lipca 2017 15:05

IERiGŻ: Nieznaczne pogorszenie koniunktury w rolnictwie w maju 2017 r. fot. shutterstock

W maju 2017 r. koniunktura w rolnictwie nieznacznie pogorszyła się wyłącznie pod wpływem spadku wskaźnika potencjalnego popytu. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zmalał o 0,2 pkt. proc. do 100,9 punktu pod wpływem spadku wyrównanego indeksu potencjalnego popytu o 0,7 pkt. proc. do 100,5 punktu. Wskaźnik ten był jednak o 0,5 pkt. proc. wyższy niż przed rokiem o tej porze. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu zmalał w maju o 0,7 pkt. proc. do 100,5 punktu, głównie pod wpływem sezonowego spadku wyrównanego wskaźnika sprzedaży przemysłu spożywczego (o 1,6 pkt. proc do 100,4 punkty), a w niewielkim stopniu także pod wpływem relatywnego podrożenia żywności na poziomie detalu - czytamy w raporcie IERiGŻ.

W przeciwnym kierunku działało wyraźne ożywienie obrotów handlowych produktami rolno spożywczymi w marcu br., a w mniejszym stopniu także wzrost wynagrodzeń. Wyrównany wskaźnik nożyc cen wzrósł w analizowanym miesiącu o 0,4 pkt proc. do 101,3 punktu. Jednocześnie był on o 0,7 pkt. proc. wyższy niż w maju 2016 r. Wpłynęła na to kontynuacja podwyżek cen skupu większości surowców rolniczych. W kwietniu spośród surowców monitorowanych przez GUS podniosły się ceny większości zbóż (o 0,4-3,5%), ziemniaków (o 1,0%), bydła (o 0,8%) i trzody chlewnej (o 8,0%). Staniał tylko drób (o 3,0%), mleko (o 0,4%) oraz pszenica (o 0,1%). W sumie uśredniony wzrost wyrównanego wskaźnika zmian cen skupu wyniósł w maju o 0,8%. Jednocześnie zaczęły rosnąć ceny środków produkcji. Wyrównany wskaźnik zmian cen środków produkcji wyniósł w maju br. 100,2 punkty, a więc tyle samo co w poprzednim miesiącu, ale o 0,4 pkt. proc. przekroczył jego poziom sprzed roku.

- Zmiany cen jakie dokonały się w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2017 r. w porównaniu z grudniem 2016 r. były korzystne dla rolnictwa. Ceny koszyka skupu wzrosły bowiem o 4,2 pkt. proc., podczas gdy środki produkcji zdrożały o 0,7 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł 103,5 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosił nieco ponad 99 punktów. W najbliższych miesiącach można spodziewać się niewielkiej poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinny rosnące wraz z poprawą sytuacji dochodowej konsumentów ceny detaliczne żywności, poprawa koniunktury na światowych rynkach surowcowych, a także sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych i możliwe sezonowe wzrosty cen skupu trzody chlewnej i drobiu - informują eksperci IERiGŻ w raporcie.

Jak czytamy w raporcie IERiGŻ wiosenne ożywienie popytu skutkowało wzrostem cen środków produkcji. Podniosły się przede wszystkim ceny środków plonotwórczych, w tym głównie nawozów azotowych oraz środków ochrony roślin. Na ceny materiałów budowlanych ożywiająco zadziałało zwiększenie inwestycji, po ubiegłorocznej zapaści. Podniosły się także ceny maszyn i urządzeń, mimo przedłużających się opóźnień w uruchomieniu wsparcia inwestycji w ramach PROW 2014-2020.

- Po spadku cen żywności w marcu ceny detaliczne żywności w kwietniu nie zmieniły się. Może to wskazywać, że wzrost cen detalicznych żywności w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny jak się spodziewano, po długotrwałym procesie relatywnego jej tanienia. Zimna i deszczowa wiosna doprowadzi do zmniejszenia produkcji owoców z drzew i roślin wcześniej kwitnących, nie tylko w Polsce. Może to skutkować znacznym wzrostem cen owoców i przyspieszyć dynamikę cen całej żywności - zapewniają eksperci IERiGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM