Grzyby idealnym składnikiem napojów dla sportowców

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 18 lipca 2017 14:01

Grzyby idealnym składnikiem napojów dla sportowców fot. shutterstock.com

Grzyby zostały uznane przez naukowców z Australii za idealny składnik napojów dla sportowców – charakteryzują się równowagą potasu, fosforu i magnezu, a także niską zawartością sodu, cholesterolu oraz tłuszczu – podaje serwis www.portalspozywczy.pl za beveragedaily.com.

Grzyby są jedynymi źródłami witaminy D pochodzenia roślinnego i zawierają związki bioaktywne, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe, regulujące układ odpornościowy i zmniejszające stres. Ponadto naukowcy z Australii stwierdzili, że grzyby mogą być kluczem do regeneracji organizmu po treningu, ponieważ zawierają mało węglowodanów i tłuszczu oraz zrównoważoną zawartości elektrolitów, aminokwasów, błonnika i witamin.

Oprócz wielu korzyści zdrowotnych naukowcy uważają, że produkcja napojów sportowych na bazie grzybów na dużą skalę może pomóc w zwalczaniu ogromnego problemu z odpadami żywnościowymi na świecie, ponieważ spora część grzybów jest odrzucana i nie sprzedawana z powodu nieregularnego kształtu czy przerostów.

Więcej w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM