Greenpeace: Ponad 119 tys. wirtualnych pszczół znalazło opiekunów

Autor: www.sadyogrody.pl/Greenpeace 28 października 2016 14:55

Greenpeace: Ponad 119 tys. wirtualnych pszczół znalazło opiekunów Akcja Greenpeace „Adoptuj pszczołę” odbyła się w tym roku po raz czwarty./ fot. shutterstock.com

IV edycja akcji Greenpeace „Adoptuj pszczołę” okazała się wielkim sukcesem. Zakładany cel zbiórki – adopcję 100 tysięcy pszczół – udało się osiągnąć na dwa dni przed jej zakończeniem, a łącznie ponad 8300 osób adoptowało prawie 120 tys. pszczół. Hasłem tegorocznej akcji było "Stwórzmy Polskę Przyjazną Pszczołom".

Akcja Greenpeace „Adoptuj pszczołę” odbyła się w tym roku po raz czwarty. To największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby uczestników. We wcześniejszych edycjach wzięło udział łącznie około 20 tysięcy osób, w tym roku przez 5 tygodni dołączyło ponad 8300 kolejnych. Tegoroczna edycja akcji okazała się rekordowa pod względem liczby „adopcji” – prawie 119 000 wirtualnych pszczół znalazło swoich „opiekunów”.

- „Adoptuj pszczołę” pokazuje, jak ważne dla Polek i Polaków jest dobro pszczół i innych owadów zapylających. Co roku tysiące osób dołącza do akcji i angażuje się w pomaganie pszczołom. Oznacza to nie tylko wirtualną adopcję. Wielu uczestników akcji buduje hotele dla owadów zapylających i opiekuje się nimi, inni tworzą ogrody przyjazne zapylaczom, biorą udział w badaniach naukowych - Wielkim Spisie Zapylaczy. W ciągu czterech lat ponad 20 tysięcy osób włączyło się w pszczele działania. Osiągnęliśmy efekt roju - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii w Greenpeace Polska.

Tysiące uczestników akcji „Adoptuj pszczołę” wspólnie z Greenpeace od 2013 roku zmieniają na lepsze sytuację pszczół i innych owadów zapylających w Polsce. W całym kraju powstało 100 hoteli dla zapylaczy, czyli miejsc, w których owady te mogą spokojnie mieszkać i rozmnażać się. „Adoptuj pszczołę” od początku też walczy o to, by w środowisku było jak najmniej szkodliwych dla pszczół substancji. W odpowiedzi na masowe zatrucie milionów pszczół w gminie Wschowa udało się odbudować pszczelą populację w tym regionie, a aby nowym pszczołom żyło się tam naprawdę dobrze i bezpiecznie, powstała łąka kwietna, zasadzone zostało ponad 250 drzew i krzewów miododajnych, a lokalni rolnicy uzyskali informacje o prowadzeniu upraw w sposób przyjazny pszczołom. Z kolei w tym roku rozpoczął się Wielki Spis Zapylaczy – prowadzone we współpracy z naukowcami i przyrodnikami badania naukowe nad owadami zapylającymi. Część badań prowadzona była w modelu nauki obywatelskiej, dzięki czemu każdy mógł wziąć udział w badaniach i pomóc naukowcom.

IV edycja akcji „Adoptuj pszczołę” jest rozwinięciem dotychczasowych działań. - Wspólnie z tysiącami adoptujących chcemy uczynić Polskę przykładem dla całego świata, jak można skutecznie dbać o pszczół. Dzięki tej edycji „Adoptuj pszczołę” kontynuowany będzie Wielki Spis Zapylaczy, publikowane raporty i analizy, które pozwolą rzetelnie ocenić, jak ważne dla nas są pszczoły i które z naszych działań najbardziej im szkodzą – dodaje Katarzyna Jagiełło. - W ten sposób dotrzemy do polityków, którzy decydują o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa i będziemy ich przekonywać o tym, aby na zawsze usunąć z użycia szkodliwe dla pszczół i ludzi pestycydy. Najbliższa okazja nadarzy się już na początku 2017 roku, gdy w UE ważyć się będą losy zakazu stosowania czterech najbardziej toksycznych dla pszczół pestycydów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM