Ekstrakt z kiełków brokułów pomaga w leczeniu nowotworów?

Autor: PAP 26 czerwca 2016 10:44

Ekstrakt z kiełków brokułów pomaga w leczeniu nowotworów? Ekstrakt z kiełków brokułów pomaga w leczeniu nowotworów?/ fot. shutterstock.com

Silna dawka ekstraktu z kiełków brokułów aktywuje gen stymulujący usuwanie kancerogenów i może zapobiegać nawrotom choroby u pacjentów z nowotworami głowy i szyi - informują naukowcy na łamach pisma Cancer Prevention Research.

Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego poddawali komórki nowotworowe oraz zdrowe komórki działaniu różnych dawek sulforafanu w warunkach laboratoryjnych. W obu przypadkach związek ten aktywował geny wspomagające usuwanie kancerogenów.

Testowali także działanie sulforafanu na dziecięciu zdrowych ochotnikach, którzy przez kilka dni pili sok owocowy zmieszany z ekstraktem z kiełków brokułów. Komórki tworzące wyściółkę jamy ustnej badanych również wykazały wcześniej zaobserwowany mechanizm.

Podczas prowadzonych równolegle badań na myszach, "zaprogramowanych" na rozwój raka głowy i szyi, naukowcy zaobserwowali, że u gryzoni, którym podawano sulforafan, powstawało znacznie mniej guzów niż u myszy, które nie spożywały tego związku.

Wysoki poziom sulforafanu występuje m.in. w kapuście, brukselce, jarmużu, pieprzycy siewnej, rukoli czy kiełkach kalafiora.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM