Eksperci zalecają, by spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie

Autor: www.sadyogrody.pl 08 listopada 2016 10:34

Eksperci zalecają, by spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie fot. shutterstock

Eksperci zalecają spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Zarówno 100 proc. soki, jak i musy owocowo-warzywne są dostępne w sklepach przez cały rok. Mając ochotę na określony smak 100 proc. soku czy musu nie musimy się martwić o sezonowość. Dodatkowo decydując się na ich porcję mamy pewność, że zawierają wszystkie składniki odżywcze i witaminy z warzywa czy owocu, z którego powstały – dzięki czemu mogą być elementem właściwej diety.

- Prawo Unii Europejskiej, gwarantuje nam, że 100 proc. sok musi zawierać 100 proc. wsadu owocowego lub warzywnego, jest wyciśnięty bezpośrednio z owoców czy warzyw lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego lub warzywnego przez odtworzenie proporcji wody i naturalnego aromatu z owoców lub warzyw oddzielonych w procesie zagęszczania. Do soku nie wolno przy tym dodawać żadnych barwników oraz substancji konserwujących. Nie można również dodawać aromatów innych niż otrzymanych z owoców i warzyw, z których ten sok został wyprodukowany. Do soku owocowego oraz pomidorowego nie wolno dodawać żadnych cukrów ani substancji słodzących – zapewnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, Kierownik Pracowni Dietetyki Pediatrycznej Instytutu Pediatrii, UJ CM w Krakowie i ekspert kampanii „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie”.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia 1 z 5 porcji warzyw i owoców dziennie możemy z powodzeniem i korzyścią dla organizmu zastąpić porcją 100 proc. soku lub musu owocowo-warzywnego. 

Regularne spożywanie 100 proc. soków i musów owocowo-warzywnych to sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W odróżnieniu od warzyw i owoców są one dostępne przez cały rok, dzięki czemu stanowią alternatywę dla świeżych warzyw i owoców.

Kampania „Soki i musy – witaminy w wygodnej formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, stanowiących wkład własny KUPS.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokową. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM