Eksperci alarmują: Nadal spożywamy zbyt mało owoców i warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 22 marca 2016 13:08

Eksperci alarmują: Nadal spożywamy zbyt mało owoców i warzyw Eksperci apelują by Polacy spożywali owoce i warzywa kilka razy dziennie/ fot. shutterstock

- Warzywa i owoce powinny być nieodłącznym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Zarówno świeże, mrożone, suszone, jak i wykonane z warzyw i owoców soki, także pasteryzowane. Uboga w nie dieta może prowadzić do wielu chorób, w tym otyłości, chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych - alarmuje dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Eksperci apelują, by od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko nauczone jeść zdrowo, najprawdopodobniej wyrośnie na zdrowo odżywiającego się dorosłego. 

Większość polskich konsumentów zdaje sobie sprawę, że aby być zdrowym należy każdego dnia jeść owoce i warzywa. Jednak nasza strefa klimatyczna nie pozwala delektować się cały rok takimi owocami jak np. świeże brzoskwinie, pomidory czy cytrusy. Jednak specjaliści z całego świata są zgodni, że jedną z dziennych, zalecanych 5 porcji warzyw lub owoców może stanowić szklanka soku.

W Polsce dzienne spożycie owoców i warzyw nie przekracza 250 gram, podczas gdy statystyczny europejczyk jednego dnia potrafi zjeść ich średnio aż 600 gram. Statystyczny Polak spożył w 2014 roku 104 kg warzyw oraz 47 kg owoców. To niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem - wynika z danych GUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI