Dynie doskonałą alternatywą przy produkcji zwierzęcej

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 07 grudnia 2017 12:11

Dynie doskonałą alternatywą przy produkcji zwierzęcej Dynie to dziś rzadki widok na polskich polach. foto: Grzegorz Tomczyk

Jeszcze w latach 80. minionego wieku dynie stanowiły powszedni widok na polskich polach. Grzegorz Barczyński, rolnik z gminy Widawa (woj. łódzkie) uważa, że zapomniano o nich niesłusznie i ze szkodą dla rolników. Gospodarz od ponad 30 lat uprawia dynie i z powodzeniem wykorzystuje je w żywieniu bydła i trzody.

Grzegorz Barczyński uważa, że dynie to bezcenny i niezastąpiony składnik diety zwierząt, a przy tym tanie źródło paszy. Powinni sobie o nich przypomnieć przede wszystkim właściciele małych i średnich gospodarstw.

-Uprawa dyni jest tania i mało kłopotliwa, tymczasem rośliny dają bardzo obfity plon – mówi gospodarz.-Z jednohektarowej działki zbieramy minimum 50 ton owoców. Choć mówi się, że dynie wyrosną tylko na glebach dobrych i przeciętnych, ja z powodzeniem uprawiam je nawet na ziemi w VI klasie, lecz utrzymanej w dobrej kulturze. Poza tym są odporne na suszę, co sprawdziłem w ubiegłym roku. Żadna inna roślina nie odda tyle w plonie w takich warunkach i to tak niewielkim nakładem kosztów.

Grzegorz Barczyński z Ochla Kolonii, w powiecie łaskim, prowadził do niedawna 20-hektarowe gospodarstwo wielokierunkowe. Zajmował się zarówno produkcją tuczników, jak i hodowlą bydła mlecznego. Gospodarstwo przejął właśnie syn Kamil, który postawił na produkcję mleka i opas bydła. Utrzymuje stado liczące kilkanaście sztuk. W gospodarstwie jest też jednak kilka świnek wietnamskich, kury i kaczki. Nie zmieniło się jedno – wszystkie zwierzęta jedzą tam dynie…

Więcej na farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM