Duża popularność polskiej wystawy na Expo w Mediolanie

Autor: PAP 13 października 2015 15:27

Polski pawilon na wystawie Expo w Mediolanie odwiedziło już 1,4 mln osób - powiedział Sławomir Majman, prezes Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Dodał, że o organizację Expo w 2022 r. będzie starać się Łódź.

"Takiego oblężenia polskiego pawilonu jak w ciągu ostatniego miesiąca nie widziałem. Codziennie przychodzi tam 20 tys. ludzi. W poniedziałek, żeby wejść do polskiego pawilonu, trzeba było czekać w kolejce dwie godziny. Jestem pełen podziwu dla determinacji ludzi, którzy zechcieli nas tam odwiedzić" - powiedział szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dodał, że na terenie pawilonu praktycznie codziennie odbywają się jakieś wydarzenia. "W ciągu dwóch dni otworzyliśmy trzy wystawy - polskiego wzornictwa przemysłowego, informatyki i telekomunikacji oraz wystawę "Oblicza Polonii". W poniedziałek odbył się tam dzień polskiej mody" - powiedział.

Podkreślił, że do polskiego pawilonu udaje się też ściągać oficjeli odwiedzających Włochy. "Dwa dni był u nas premier Litwy Algirdas Butkewiczius, a w ciągu ostatniego tygodnia wiceminister spraw zagranicznych Izraela, minister gospodarki Sudanu oraz minister gospodarki Japonii" - zaznaczył.

Dodał, że w 2022 roku wystawę światową chciałaby zorganizować Łódź. Byłaby to pierwsza - jak podkreślił - wystawa światowa w Europie Środkowo-Wschodniej. "Tydzień temu zaczęliśmy akcję lobbingową na rzecz Łodzi. Zbieramy głosy na rzecz miasta. O tym, kto dostanie prawo organizowania wystawy światowej decyduje biuro wystaw światowych, w którym głosuje ponad 140 krajów. (...)Cierpliwie odwiedzamy przedstawicieli rządów tych krajów i przekonujemy ich do tego, że wystawa Expo powinna odbyć się w Łodzi" - zaznaczył. Dodał, że największym rywalem polskiego miasta w staraniach o organizację Expo w 2022 roku jest stolica Turkmenistanu, Aszchabad.

Expo 2015 w Mediolanie trwa od 1 maja do końca października. Bierze w nim udział 145 krajów i organizacji międzynarodowych. Swoje pawilony zbudowały 54 państwa.

Wystawa w Mediolanie pełni także rolę edukacyjną w zakresie promowania zdrowego odżywiania i poszukiwania sposobów rozwiązania problemu braku żywności w niektórych regionach świata. Towarzyszy jej hasło "Wyżywienie planety, energia dla życia". Światowe wystawy Expo uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie. Organizowane są od 1851 r.

Polski pawilon, pod względem wielkości, jest czwarty na Expo w Mediolanie. Jego projekt odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Jest to oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka. Projekt nawiązuje do jabłek, bo jest to nasz hit eksportowy - Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem tych owoców, a jednocześnie największym na świecie ich eksporterem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM