Czeka nas wyjątkowo sroga zima?

Autor: www.sadyogrody.pl / pr 29 października 2015 10:33

Czeka nas wyjątkowo sroga zima? Europa musi się natomiast nastawić na srogą zimę; fot. shutterstock.com

Podczas zimy 2015/2016 doświadczymy najsilniejszego El Nino od początku przeprowadzania pomiarów. Jak zapowiadają meteorolodzy, Europa musi się natomiast nastawić na srogą zimę, której objawami będą burze, opady śniegu i niskie temperatury.

El Nino jest anomalią klimatyczną, która występuje co 3-7 lat. Jej przyczyną są słabnące pasaty, które zmieniają prądy morskie, na skutek czego ociepla sie wschodni Pacyfik. Te ocieplenie prowadzi zazwyczaj do serii naturalnych katastrof z dalekosiężnymi skutkami.

Meteorolodzy przepowiedzieli tegorocznego El Nino już w roku 2013, ich obecne prognozy mówią o wzmożonym prawdopodobieństwie tego fenomenu wynoszącym 95 proc. El Nino, który wpłynie na pogodę w tym roku będzie najmocniejszym od roku 1950. Jego skutki dla Australii mogą oznaczać suszę, dla Kalifornii dawno oczekiwane opady deszczu. Europa musi się natomiast nastawić na srogą zimę, której objawami będą burze, opady śniegu i niskie temperatury. Dopiero dwa razy, w tym ostatnio w roku 1997, El Nino osiągnął porównywalny wymiar z tym zapowiadanym na bieżący rok.

Podczas wystąpienia umiarkowanego El Nino w roku 2010, polska zima była bardzo chłodna w odróżnieniu od globalnie najgorętszej temperatury w skali roku. W roku 2013, kiedy mieliśmy do czynienia z delikatnym El Nino, zima była chłodna. W tym roku, kiedy prognoza mówi o wzmożonym El Nino, należy liczyć się z wystąpieniem wyjątkowo mroźnej zimy. Dodatkowo dochodzi do tego globalne ocieplenie, które według naukowców sprawi, że zjawiska pogodowe takie jak El Nino będą jeszcze intensywniejsze. Z tego wynika, że ekstrema pogodowe staną się coraz częstsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM