95 lat Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl 18 kwietnia 2016 12:11

- 95 lat temu powstał Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, ale jeśli byśmy sięgnęli do historii kształcenia w obszarze ogrodnictwa to dowiemy się, że to nie jest 95 lat, a znacznie więcej – mówił prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- W efekcie kształcenia Polska stała się liderem w produkcji jabłek i zajmuje czołowe miejsce w eksporcie, ale ten wydział to nie tylko sadownictwo, lecz także przodujące działania w biotechnologii i inne obszary. Od dawna organizowany jest Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego czy Dzień Melona, gdzie następuje zetknięcie się wyników badań z praktyką, czego rezultatem jest wysoka pozycja naszego kraju w produkcji owoców – mówił prof. dr hab. Alojzy Szymański.

Dodał, że uczelnia pod obecną nazwą Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ma swój wkład w rozwój gospodarczy naszego kraju.

Początki Wydziału Ogrodniczego SGGW wiążą się z działalnością Towarzystwa Kursów Naukowych (TKN) powołanego do życia w 1906 roku. W roku akademickim 1920/21 rozpoczęło pracę Studium Ogrodnicze działające przy Wydziale Rolniczym SGGW.

W 1930 roku utworzono Zakład Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa, co zapoczątkowało nowy kierunek studiów prowadzonych na Wydziale. W 2012 roku do programu włączono studia na kierunku Biotechnologia, prowadzone dotychczas przez Międzywydziałowe Studium Biotechnologii.

1 stycznia 2013 roku zmieniono nazwę Wydziału na aktualnie obowiązującą, czyli Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu.

Od roku akademickiego 2015/16 na Wydziale utworzono nowy kierunek studiów I stopnia – Ochrona zdrowia roślin. Ten innowacyjny kierunek został przede wszystkim utworzony z myślą o potrzebach rynku, związanych z wprowadzeniem obowiązku stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

Z INNEJ SKRZYNKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM