Znacznie niższe zbiory ziemniaków. Na jakim poziomie kształtują się ceny?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 14 października 2015 13:10

Znacznie niższe zbiory ziemniaków. Na jakim poziomie kształtują się ceny? Ceny ziemniaków są znacząco wyższe niż w roku ubiegłym/ fot. shutterstock.com

- Pomimo znaczącego zmniejszenia produkcji ziemniaka w poszczególnych krajach UE, w tym również w Polsce, ceny są znacząco wyższe niż w roku ubiegłym, ale do rekordowych poziomów jest jeszcze daleko – podsumowuje dr Wiesław Dzwonkowski w Raporcie rolnym Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Zarówno w Polsce, jak w i krajach Europy Zachodniej, notowane są niższe zbiory ziemniaka. Z najnowszego raportu World Potato Markets wynika, że produkcja tego gatunku w krajach UE-5 (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Wlk. Brytania) może wynieść ok. 26 mln t, o 9,7 proc. poniżej ubiegłorocznego poziomu. Prognozy sprzed miesiąca zakładały spadek o ponad 14 proc.

W Polsce, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, plony mają być mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 84 dt/ha tj. o 30,1 proc., a zbiory szacuje się na ok. 6,2 mln t tj. o 19 proc. mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

- Wynika z tego, że powierzchnia uprawy, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zwiększyła się o ponad 15 proc., do ok. 320 tys. ha. Wzrost tej powierzchni miałby nastąpić w sytuacji, gdy w minionym sezonie ceny ziemniaków były bardzo niskie, co zwykle skłania rolników do ograniczania areału uprawy i co miało miejsce w krajach Europy Zachodniej. Tak znaczący spadek zbiorów utwierdza zdecydowaną większość uczestników rynku ziemniaków jadalnych w przekonaniu, że skoro ziemniaków jest mało, to ich ceny muszą być odpowiednio wysokie. Reakcją wynikającą z takiego przekonania jest dość powszechne wstrzymywanie się producentów ze sprzedażą ziemniaków – informuje Dzwonkowski.

Jakie są ceny? - W tzw. dużym hurcie, w województwie podkarpackim i małopolskim za ziemniaki pakowane w worki w końcu września płacono 0,45-0,55 zł/kg, a w świętokrzyskim 0,50-0,6 zł/kg, czyli prawie tyle samo jak przed miesiącem – podaje.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM